شما اینجا هستید:

نشان CE  یا گواهینامه انطباق اروپایی چیست؟

گواهینامه CE

فهرست مطالب

CE مخفف چیست

نشان CE که مخفف Conformité Européenne (انطباق اروپایی) است، یک علامت گواهی است که نشان دهنده انطباق محصول با مقررات و استانداردهای اتحادیه اروپا (EU) است. گواهینامه CE برای بسیاری از محصولات موجود در بازار اروپا که به طور گسترده ای شناخته شده و مورد احترام است، اجباری است که نشان دهنده انطباق با الزامات بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست است. نشان CE که از جامعه اقتصادی اروپا (EEC) در دهه 1980 سرچشمه می گیرد، به عنوان گذرنامه ای برای تولیدکنندگان عمل می کند و به آنها اجازه می دهد آزادانه محصولات خود را در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) به گردش درآورند و در عین حال از استانداردهای ثابت در سراسر کشورهای عضو اطمینان حاصل کنند. اخذ گواهینامه CE مستلزم تست دقیق، مستندسازی و پایبندی به دستورالعمل ها و مقررات قابل اجرا است.

در صنعت اعلام حریق و آتش نشانی استانداردها، تاییدیه ها و نشان های مختلفی وجود دارند که الزامات  تجهیزات، طراحی و نصب، تست و نگهداری را مشخص می کنند. از معروف ترین آنها لیست استانداردهای NFPA سازمان حفاظت از حریق آمریکا و استاندارد اروپایی EN یا گواهینامه LPCB است که در سراسر جهان نیز مورد پذیرش قرار گرفته اند. نشان CE  یا گواهینامه انطباق اروپایی نیز یکی از این موارد است که در این مطلب از مقالات گنجینه پاوان به بررسی آن می پردازیم.

نشان CE یا گواهینامه انطباق اروپایی چیست؟

علامت CE از حروف اول عبارت فرانسوی Conformitè Europeenne (انطباق اروپایی) اخذ شده است. این نشان به عنوان علامت انطباق اجباری اتحادیه اروپا (EU) برای تنظیم کالاهای مورد نظر در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) از سال 1985 تعریف شده است. بسیاری از محصولات قبل از فروش در اتحادیه اروپا نیاز به نشان CE دارند. گواهینامه CE نشان می دهد که یک محصول توسط سازنده ارزیابی شده است و به نظر می رسد که الزامات ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط زیست اتحادیه اروپا را برآورده می کند. علامت CE یا گواهینامه انطباق اروپایی برای محصولاتی که در هر نقطه از جهان تولید می شوند و سپس در اتحادیه اروپا عرضه می شوند نیز لازم است.

گواهینامه و استاندارد CE

وجود علامت CE روی کالاها به چه معناست؟

وجود نشان CЄ روی هر کالایی بیانگر آن است که آن محصول می تواند آزادانه در هر بخشی از منطقه اقتصادی اروپا، صرف نظر از کشور مبدا، تجارت شود.

همچنین بخوانید: گواهینامه پیشگیری از خسارت LPCB چیست؟

 

وجود این علامت نشان می دهد که یک محصول:

 • الزامات دستورالعمل های مربوط به محصول اروپایی را برآورده می کند.
 • تمام الزامات مربوط به استانداردهای عملکرد و ایمنی هماهنگ اروپایی را برآورده می کند.
 • برای هدفی که جهت آن ساخته شده مناسب است و جان و مال را به خطر نمی اندازد.

وجود تاییدیه CE یا گواهینامه انطباق اروپایی بیشتر نشان می دهد که اسناد فنی مناسب برای حمایت از استفاده از علامت موجود است. و می تواند توسط سازنده، واردکننده یا شخصی که مسئول قرار دادن محصول در بازار اتحادیه اروپا در صورت درخواست است، ارائه شود.

بنابراین، در محصولات تجاری، حروف CE (به عنوان نشان CЄ) به این معنی است که سازنده یا واردکننده مطابقت کالا را با استانداردهای بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست اروپا تأیید می کند.

چه زمانی علامت گذاری CE یا گواهینامه انطباق اروپایی اجباری است؟

علامت گذاری CE فقط برای محصولاتی اجباری است که مشخصات اتحادیه اروپا برای آنها وجود دارد و نیاز به الصاق نشان CE دارد.

برخی از محصولات به طور همزمان تابع چندین الزام اتحادیه اروپا هستند. قبل از نصب علامت CE به آن، باید مطمئن شوید که محصول شما با تمام الزامات مرتبط مطابقت دارد. نصب نشان CE یا گواهینامه انطباق اروپایی به محصولاتی که مشخصات اتحادیه اروپا برای آنها وجود ندارد یا نیازی به چسباندن نشان CE ندارند، ممنوع است.

بسیاری از کالاهای مصرفی که در اتحادیه اروپا عرضه می شوند، مانند اسباب بازی ها و لوازم الکتریکی، باید دارای نشان CE باشند.

علامت گذاری CE برای بیش از 20 گروه محصول اجباری است.

علامت گذاری CE برای بیش از 20 گروه محصول، از جمله محصولات ساختمانی، وسایل گازسوز، اسباب بازی ها، ابزار اندازه گیری، تلفن های همراه و آسانسور اجباری است. وب سایت کمیسیون اروپا فهرستی از انواع محصولاتی دارد که علامت CE برای آنها اجباری است.

گواهینامه CE

نشان CE روی محصولات ساختمانی

علامت گذاری CE از سال 2012 برای بسیاری از محصولات ساختمانی اجباری است. از سال 2013 یک اعلامیه عملکرد نیز مورد نیاز است. این شامل اطلاعات محصول و اطلاعات تماس است. تولیدکنندگان، واردکنندگان محصولات ساختمانی و توزیع کنندگان باید اظهارنامه عملکرد محصول خود را ارائه کنند.

گواهینامه CE سیستم های ایمنی آتش نشانی

اقدامات ایمنی در برابر آتش سوزی در ساختمان ها برای کاهش خطرات احتمالی برای افراد و کالاها در صورت آتش سوزی ضروری است. درک رفتار ترکیبی از عناصر درگیر در آتش بسیار مشکل است.

در اروپا، محصولات تشخیص و اعلام حریق باید با الزامات ایمنی و عملکرد ضروری مقررات محصولات ساختمانی  استانداردEN 54  مطابقت داشته باشند و برای فروش قانونی یا عرضه در بازار کشورهای اتحادیه اروپا باید دارای گواهینامه CE  باشند.

دستورالعمل ATEX 2014/34/EU در مورد تجهیزات و سیستم‌های حفاظتی که برای استفاده در جوهای بالقوه انفجاری مثل سیستم پایش گاز و آتش F&G System در نظر گرفته شده‌اند، الزامات اساسی را که محصول باید رعایت کند تا سازنده علامت CE را بچسباند، با جزئیات مشخص می‌کند.

گواهینامه ce سیستم های ایمنی آتش نشانی

در رابطه با تجهیزات حفاظت فردی نیز مقررات PPE (EU) 2016/425 الزامات بهداشتی و ایمنی ضروری را مشخص می کند که محصول باید رعایت کند تا سازنده علامت CE را بگذارد.

چگونه می توان نشان گواهینامه انطباق اروپایی را دریافت کرد؟

شما به عنوان سازنده محصول، مسئولیت اعلام انطباق با تمامی الزامات را به عهده دارید. برای نصب علامت CE به محصول خود نیازی به مجوز ندارید. اما قبل از انجام این کار تولیدکنندگان باید بررسی کنند که آیا محصولات آنها الزامات را برآورده می کند یا خیر. و آیا باید دارای علامت CE باشند.

همچنین اعمال تاییدیه CE بر روی محصول به عهده سازنده است. در مورد محصول تولیدی خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، واردکننده باید بررسی کند که آیا محصول دارای الزامات است و باید دارای گواهینامه CE باشد.

اگر واردکننده ای محصول را به نام خود به بازار عرضه کند، مسئولیت های سازنده را بر عهده می گیرد و باید خود علامت CE را اعمال کند.

برای گروه های محصول خاص، شرکت ها ممکن است ارزیابی تاییدیه CE را خودشان انجام دهند. برای گروه های دیگر محصولات باید از خدمات موسسه مورد تایید مراجع استفاده کنند. اینها ارگان هایی هستند که در کمیسیون اروپا ثبت شده‌اند. فهرستی از نهادهای مرتبط در هر کشور را می توان در وب سایت کمیسیون اروپا یافت.

الزامات نصب برچسب

 • علامت CE باید قابل مشاهده، خوانا و غیر قابل حذف باشد.
 • نشان تاییدیه CE باید از حروف اول “CE” تشکیل شود. هر دو حرف باید همان ابعاد عمودی داشته باشند و کوچکتر از 5 میلی متر نباشند. (مگر اینکه در الزامات محصول به طور متفاوتی مشخص باشد).
 • اگر می خواهید علامت CE روی محصول خود را کوچک یا بزرگ کنید، باید نسبت دو حرف رعایت گردد. تا زمانی که حروف اول قابل مشاهده باشند، علامت CE می تواند اشکال مختلفی را دارا باشد (به عنوان مثال رنگی، برجسته یا کنده کاری).
 • اگر علامت CE را نمی توانید روی خود محصول بچسبانید، می توانید آن را روی بسته بجسبانید یا به هر سند همراه محصول الصاق کنید.
 • اگر محصول شما تابع چندین دستورالعمل/قوانین اتحادیه اروپا است. که نیاز به الصاق علامت CE دارد، اسناد همراه باید نشان دهند که محصول شما با تمام دستورالعمل ها/ مقررات اتحادیه اروپا مطابقت دارد.

گواهینامه و استاندارد CE

محصولات تحت پوشش نشان CE

محصولاتی که تحت پوشش نشان CE قرار می‌گیرند، شامل انواع محصولات صنعتی و مصرفی می‌شوند. برخی از این محصولات عبارتند از:

 • الکترونیک و الکتریکال: شامل دستگاه‌های الکترونیکی مانند تجهیزات رادیو، لوازم خانگی، تجهیزات روشنایی، ماشین‌آلات الکتریکی و انواع باتری‌ها می‌شود.
 • محصولات پزشکی: شامل تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌های پزشکی، ابزار جراحی، وسایل اندازه‌گیری پزشکی و تجهیزات تشخیصی است.
 • تجهیزات حفاظتی: محصولاتی مانند کلاه و لباس حفاظتی، دستکش‌های حفاظتی، ماسک‌های حفاظتی و دستگاه‌های ایمنی در محیط کار.
 • محصولات بازی و اسباب‌بازی: این شامل انواع اسباب‌بازی، بازی‌های الکترونیکی، اسباب‌بازی‌های کودکان و تجهیزات بازی در فضاهای عمومی می‌شود.
 • تجهیزات ماشین‌آلات و صنایع: این شامل ماشین‌آلات صنعتی، دستگاه‌های نجاری، تجهیزات ساختمانی و انواع ابزارهای صنعتی است.
 • محصولات ساختمانی: شامل تجهیزات پنجره و درب، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، مواد ساختمانی و تجهیزات نظیر آب‌گرمکن‌ها و شیرآلات است.

این فقط بخشی از محصولاتی است که به نشان CE نیاز داشته باشند. به طور کلی، هر محصولی که به بازار اتحادیه اروپا عرضه می‌شود و تحت مقررات اتحادیه اروپا قرار دارد، ممکن است نیاز به نشان CE داشته باشد.

 

حرف آخر نشان CE گواهینامه انطباق اروپایی

همان طور که گفتیم که نشان CE یا گواهینامه انطباق اروپایی برای بسیاری از محصولات که در منطقه تجاری اروپا عرضه می شوند، اجباری است.

تجهیزات ایمنی و آتش نشانی نیز از جمله محصولاتی هستند که اتحادیه اروپا الصاق علامت CE را روی آنها اجباری کرده است.

شرکت گنجینه پاوان با استفاده از پرسنل متخصص و خبره آماده ارائه خدمات مشاوره، طراحی، تامین و نصب انواع سیستم های ایمنی صنعتی و اعلام و اطفای حریق می باشد.

گواهینامه

گنجینه پاوان در زمینیه های زیر به ارائه مشاوره، طراحی، تامین، نصب و اجرا، تست و نگهداری خدمات می پردازد:

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصان گنجینه پاوان هم اکنون با ما تماس بگیرید.

منابع:

europa.eu

government.nl

wikipedia.org

2 پاسخ

  1. گواهینامه CE برای محصولاتی که وارد بازار اتحادیه اروپا می‌شوند و به تصویب مقررات اتحادیه اروپا در زمینه‌های بهداشت، ایمنی و محیط زیست تاییدیه می‌دهند، الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره