شما اینجا هستید:

مشاور آتش نشانی

مشاور آتش نشانی

فهرست مطالب

ساختمان هایی که مستلزم نصب و استفاده از تجهیزات اعلام یا اطفا حریق هستند در ابتدا باید تاییدیه آتش نشانی را از طریق شرکت هایی که از سوی سازمان آتش نشانی تائید شده اند مشاوره بگیرید.
فرآیند انتخاب و ثبت شرکت آتش نشانی گامی مهم در تضمین ایمنی و انطباق یک پروژه ساختمانی است. با رعایت رویه های مشخص شده، مالک یا پیمانکار تعهد خود را به استانداردها و مقررات ایمنی آتش نشانی نشان می دهد.

در اینجا به تفکیک به مراحل کلیدی اخذ تاییدیه آتش نشانی پرداخته شده


انتخاب مشاور از لیست وندور آتش نشانی

مالک یا پیمانکار موظف است یک شرکت آتش نشانی را از وندور لیست تایید شده آتش نشانی انتخاب کند. این فهرست احتمالاً شامل شرکت‌هایی می‌شود که معیارها و استانداردهای مشخص شده توسط مقامات مربوطه را برآورده کرده‌اند.

ثبت نام رسمی در دفاتر خدمات شهرداری

پس از انتخاب شرکت آتش نشانی، باید به صورت رسمی به عنوان شرکت آتش نشانی در سیستم شهرسازی ثبت شود. این فرآیند ثبت نام معمولاً شامل ارائه اسناد و جزئیات مربوطه به دفاتر خدمات شهری است.


اعلامیه خدمات به سیستم شهرسازی

اعلام خدماتی که شرکت مشاور آتش نشانی منتخب می تواند به سامانه شهرسازی ارائه دهد، بر عهده مالک می باشد. این مرحله تضمین می کند که توانمندی ها و دامنه خدمات شرکت مشاور آتش نشانی در فرآیند برنامه ریزی شهری شناسایی و در نظر گرفته می شود.


فرم تعیین مجری

فرم تعیین مجری که از طریق واحد خدمات پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران برای دانلود در دسترس است، سند مهمی در این فرآیند است. احتمالاً شامل جزئیات اساسی در مورد پروژه، شرکت منتخب آتش نشانی و محدوده مورد توافق خدمات است.


امضا و ثبت نام

مالک (یا نماینده قانونی آنها) و شرکت آتش نشانی موظفند فرم تعیین مجری را امضا کنند. متعاقباً فرم باید توسط مالک در دفاتر خدمات شهری ثبت شود. این ثبت رسمی تعهد هر دو طرف به اقدامات و خدمات ایمنی آتش نشانی مشخص شده را رسمیت می بخشد.
با دنبال کردن مراحل مشخص شده، مالک اطمینان حاصل می کند که شرکت آتش نشانی منتخب به طور رسمی شناخته شده و در سیستم برنامه ریزی شهری ادغام شده است. این فرآیند نه تنها با الزامات قانونی مطابقت دارد، بلکه به ایمنی و آمادگی کلی پروژه ساخت و ساز در مواقع اضطراری آتش سوزی کمک می کند.

شرکت های ایمنی و آتش نشانی که معمولا با عنوان شرکت های مشاور آتش نشانی شناخته می شوند، شرکت هایی تخصصی هستند که ضمن برآورده ساختن ضوابط، مقررات و طی مراحل لازم، موفق به اخذ تاییدیه صلاحیت از سازمان آتش نشانی شده اند. این شرکت ها در وندور لیست سازمان آتش نشانی قرار می گیرند و با توجه به بخش هایی که مورد تایید صلاحیت قرار گرفته اند می توانند به ارائه انواع خدمات چون طراحی، نصب و اجرا، تعمیر و نگهداری و مشاوره برای اخذ تاییدیه آتش نشانی پایان کار ساختمان و موارد مرتبط بپردازند.

مشاور آتش نشانی شغل  بسیار حساس و با اهمیتی است که نقش به سزائی در ارتقای سطح ایمنی شهر و حفاظت از جان و مال افراد ایفا می‌کند.

انسان‌ها همواره در هنگام تصمیم‌گیری‌های حیاتی زندگی خود به مشاوره و راهنمایی افرادی دانا و خبره نیازمند بوده‌اند. در موضوعات تخصصی این نیاز بیش از پیش احساس می‌شود و هنگامی که ایمنی و حفاظت از جان و مال افراد مطرح باشد صلاحیت و متخصص بودن مشاوره دهنده بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

مشاور آتش نشانی

خدمات مشاوره آتش نشانی شرکت گنجینه پاوان

لیست خدمات شرکت گنجینه پاوان در زمینه مشاوره آتش نشانی و اخذ تاییدیه به صورت زیر است:

 • اخذ تاییدیه آتش نشانی پایان کار ساختمان
 • دریافت تائیدیه آتش نشانی ساختمان جهت تغییر کاربری از مسکونی به اداری
 • اخذ تائیدیه آتش نشانی برای واحدهای تجاری (اماکنی)
 • اخذ تائیدیه سازمان آتش نشانی برای ساختمان­ های اداری-تجاری و تفریحی
 • دریافت تائیدیه آتش نشانی برای انواع واحدهای خدمات درمانی و مراکز پزشکی جهت تمدید مجوز
 • اخذ تائیدیه آتش نشانی واحدهای اداری (جزء از کل)
 • اخذ تائیدیه انواع واحدهای تجاری (مراکزخرید، باشگاه های ورزشی، فروشگاه ها، صرافی ها و…) جهت تمدید مجوز
 • اخذ تائیدیه آتش نشانی انواع سوله­ و کارخانجات صنعتی و انباری
 • دریافت تائیدیه آتش نشانی برای انواع پروژه­ های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، آموزشی، درمانی و تفریحی
 • اخذ تائیدیه آتش نشانی مجتمع­ های چند کاربری، شهرک ­های مسکونی، شهرک ­های صنعتی و… .
 • بررسی نقشه های معماری و سازه پروژه در راستای مقررات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران
 • طراحی سیستم اطفای حریق با رعایت ضوابط سازمان آتش نشانی تهران
 • طراحی سیستم اعلام حریق مطابق با ضوابط عملیاتی تعریف شده توسط سازمان آتش نشانی

سازمان آتش نشانی

وظایف شرکت های مشاور ایمنی و آتش نشانی

شرکت های مشاور در صورت موفقیت در اخذ صلاحیت در موضوعات شش گانه زیر می توانند به ارائه خدمات مشاوره، طراحی، نصب و اجرا بپردازند:

الف – اعلام حریق

ب – اطفاء حریق

ج – تهویه و مدیریت دود 

د – ایمنی معماری

ه – پوشش ها و تجهیزات مقاوم حریق

و – ارزیابی ریسک خطر

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تاییدیه آتش نشانی

 • اصل و کپی سند مالکیت
 • اصل و کپی کارت ملی مالک
 • نقشه های دارای تاییدیه شهرداری
 • فیش پرداخت عوارض مربوط
 • نقشه های معماری ساختمان
 • نامه شهرداری
 • برگه دستورالعمل صادره از آتش نشانی

 

چه ساختمان هایی نیاز به تاییدیه آتش نشانی دارند؟

• ساختمان های مسکونی بیشتر از 6 طبقه و یا بیشتر از 20 واحد
• ساختمان های اداری، تجاری، پزشکی، درمانی، مراکز ترک اعتیاد و …
• ساختمان هایی که نیاز به پایان کار یا تغییر کاربری دارند.
• اماکنی که از سوی شهرداری و آتش نشانی اخطار گرفته باشند.

Fire Consulting

چه شرکت هایی مورد تایید سازمان آتش نشانی هستند؟

شرکت های ایمنی و آتش نشانی برای دریافت تاییدیه و قرار گرفتن در وندور لیست سازمان آتش نشانی باید مدارک لازم را ارائه و مراحل مورد نیاز را طی نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده شرکت های ارائه دهنده خدمات ایمنی و آتش نشانی در وبسایت این سازمان در دسترس است.

شرکت هایی که خدمات ایمنی و آتش نشانی ارائه می دهند به طور کلی در سه گروه اصلی زیر قرار می گیرند:

 1. شرکت های تولیدکننده یا واردکننده تجهیزات ایمنی و آتش نشانی
 2. فروشندپان و توزیع کنندگان تجهیزات ایمنی و آتش نشانی و تجهیزات شارژ کپسول های خاموش کننده
 3. شرکت های ارائه دهنده خدمات مهندسی، مشاوره و اجرای ضوابط ایمنی و آتش نشانی.

از میان سه گروه فوق شرکت های گروه سوم مجاز به ارائه خدمات مشاوره جهت اخذ تاییدیه آتش نشانی پایان کار ساختمان و خدمات تعمیرات و نگهداری سیستم های آتش نشانی هستند.

اخذ تاییدیه آتش نشانی پایان کار ساختمان 

یکی از خدمات شرکت های ایمنی و آتش نشانی ارائه مشاوره جهت اخذ تاییدیه آتش نشانی پایان کار ساختمان است. شرایط و ضوابط اخذ تاییدیه آتش نشانی را در مطلب زیر توضیح داده ایم.

 

هزینه اخذ تاییدیه آتش نشانی ساختمان

هزینه مشاوره آتش نشانی ساختمان که شامل خدمات طراحی، نظارت و اخذ تاییدیه آتش نشانی پایان کار ساختمان است بر اساس انواع کاربری ساختمان و گروه بندی تصرفات بر اساس کاربری که شامل ارتفاع و زیربنای کلی ساختمان است هر ساله توسط سازمان آتش نشانی اعلام می گردد.

برای مشاهده تعرفه و هزینه مشاوره آتش نشانی در سال جاری به لینک زیر مراجعه فرمایید.

 

هزینه تعمیر و نگهداری سیستم آتش نشانی ساختمان

تعرفه ها و هزینه های خدمات تعمیر و نگهداری سیستم های اعلام و اطفا حریق ساختمان ها نیز با توجه به انواع کاربری ساختمان و گروه بندی تصرفات متفاوت است.

برای مشاهده هزینه تعمیر و نگهداری سیستم آتش نشانی در سال جاری به لینک زیر مراجعه فرمایید.

شرکت مشاور آتش نشانی خود را چگونه انتخاب کنیم؟

به هنگام انتخاب مشاور آتش‌ نشانی نکاتی ساده اما بسیار تعیین‌کننده وجود دارند که باید مدنظر قرار دهید. همین نکات است که مانع از هدر رفت زمان و هزینه شما خواهد شد و ایمنی محیط کار و زندگی شما را تضمین خواهد کرد.

مشاور آتش نشانی، در تمامی حوزه‌های مرتبط با ایمنی باید دارای مهارت و صلاحیت علمی و حرفه‌ای باشد. این حوزه‌ها عبارتند از:

 • منظر معماری ساختمان شامل: بررسی دسترسی‌ها و راه‌های فرار، تهویه هوا، صاعقه‌گیر (Earthing) و طراحی و جانمایی سیستم اعلام و اطفای حریق
 • بعد شناخت و تامین تجهیزات، نظارت بر اجرا و نصب صحیح سیستم های آتشنشانی
 • زمینه طراحی و تأمین درب‌ها و پوشش ضدحریق

تخصص، تعهد و صلاحیت

همان طور که گفتیم سازمان آتش‌نشانی برای تمامی استان ‌های کشور ، لیستی از شرکت ‎‌های خبره و متخصص را ارائه داده و اعلام می‌کند این مجموعه ‌ها دارای صلاحیت فعالیت و ارائه خدمات مشاوره و مهندسی، تامین تجهیزات و ساخت در حوزه‌ ایمنی و آتش نشانی هستند.

مشاوره، طراحی، نظارت، اجرای صحیح سیستم ‌های آتش نشانی، اخذ تاییدیه آتش نشانی و رعایت نکات ایمنی آتش نشانی همگی خدماتی است که تمامی مشاورهای آتش نشانی استان ‌ها بنا بر نیاز متقاضیان به ایشان ارائه خواهد داد.

حال دیگر برعهده‌ شما است تا پس از بررسی رزومه، گواهینامه‌ها و مجوزهای مجموعه‌ها بهترین گزینه را برای دریافت خدمات حوزه‌ی ایمنی انتخاب نمایید. فقط به خاطر داشته باشید که تخصص، تعهد و صلاحیت، سه معیار کلیدی در انتخاب مشاور آتش نشانی است.

چرا گنجینه پاوان انتخابی مطمئن است؟

شرکت گنجینه پاوان در مدتی کوتاه و تنها پس از گذشت حدود 6 ماه از شروع فعالیت خود در فهرست “شرکت‌ های فعال تعیین صلاحیت شده ارائه دهنده خدمات ایمنی” سازمان آتش نشانی استان تهران، قرار گرفت.

 

لیست شرکت های مورد تایید سازمان آتش نشانی
گنجینه پاوان در لیست شرکت های مورد تایید سازمان آتش نشانی

اهمیت این موضوع جایی خود را نشان می‌دهد که بسیاری از مجموعه ‌های فعال در این حوزه پس از سال ‌ها فعالیت در این فهرست جای یافته و شمار زیادی حتی موفق به اخذ این تاییدیه‌ نشده ‌اند.

لیست شرکت مورد تایید سازمان آتش نشانی استان تهران را می توانید از لینک زیر دانلود بفرمایید.

دلیل این امر استفاده از نیروهای خبره و به کارگیری تجهیزات استاندارد و عملکردی مطابق ضوابط و بر اساس تکنولوژی‌های روز است.

از سوی دیگر این مجموعه در مدت 5 ساله‌ فعالیت خود پروژه ‌های بسیاری را با موفقیت به انجام رسانده تا بیش از پیش بر توانایی و صلاحیت خود صحه گذارد.

در سال 98 در حالی که تنها کمتر از یکسال از آغاز فعالیت گنجینه پاوان می‌گذشت، این مجموعه به پاس خدمات خود در حوزه‌ی ایمنی و آتش‌نشانی و حمایت از تولید ملی مفتخر به دریافت تقدیر نامه از سازمان آتش‌نشانی گشت.

سازمان آتش نشانی

سایر خدمات گنجینه پاوان

این مجموعه در کنار تمامی خدمات ذکر شده به عنوان مشاور آتش نشانی استان تهران، در حوزه انتخاب و حتی تأمین تجهیزات استاندارد و مطابق تکنولوژی روز آماده خدمت ‌رسانی به متقاضیان محترم بوده و تمامی مراحل ایمن سازی را به انجام خواهد رساند.

از سوی دیگر، گنجینه پاوان جزو معدود شرکت‌‌ هایی است که علاوه بر حوزه‌ های اعلام حریق و اطفای حریق در حوزه‌های سیستم F&G و تجهیزات حفاظت فردی نیز فعالیت کرده و آماده خدمت رسانی به تمامی صنایع شامل نفت گاز پتروشیمی، نیروگاه ‌ها، آزمایشگاه‌ ها، معادن و غیره است.

برای مشاهده فهرست پروژه های انجام شده توسط شرکت گنجینه پاوان به لینک زیر مراجعه فرمایید.

 

سخن آخر

انتخاب ‌های ما همواره نقش بسیار مهمی در تغییر مسیر زندگیمان خواهند داشت. گنجینه پاوان انتخاب کرده‌ است تمام تلاش خود را در جهت گسترش ایمنی به کار گرفته و بهترین خدمات مشاوره آتش نشانی را به هم میهنان و همشهریان عزیز ارائه نماید.

 

8 پاسخ

  1. در هر مرحله از ساخت ساختمان که نیاز به نصب یا نگهداری از تجهیزات آتش نشانی دارید، مشاوره با مشاور آتش نشانی لازم است و می‌‌تواند برای شما مفید باشد.

  1. سلام و وقت خوش
   بله مشاوره آتش نشانی در تهران هم ارائه می دیم برای اطلاعات بیشتر می تونید با مهندسان ما در گنجینه پاوان در تماس باشید.
   021-88222801-4

 1. شما نصب تجهیزات آتش نشانی هم انجام میدید یا فقط مشاور آتش نشانی هستید؟

  1. بله خدمات شرکت گنجینه پاوان می توان به نصب سیستم اعلام حریق و اطفا حریق، مشاور آتش نشانی و فروش تجهیزات آتش نشانی می باشد.

  1. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید
   021-88222801-5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره