شما اینجا هستید:

سیستم اطفا حریق منازل

سیستم اطفا حریق منازل

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم اطفا حریق چیست و اهمیت نصب سیستم اطفا حریق منازل در چیست. 

سیستم اطفا حریق چیست

 

منظور از اطفا حریق عملیات کنترل و مهار آتش سوزی است. در شرایطی که یک ساختمان آتش می گیرد در ابتدا سیستم اعلام حریق از طریق تجهیزات نصب شده در ساختمان همراه با شروع حریق متوجه علائم اولیه حریق می شود و سیستم هشدار صوتی فعال می شود تا افراد هرچه سریع منطقه را ترک کنند همزمان سیستم اطفا حریق هم سیگنال حریق را دریافت می کند و خاموش کننده ها را فعال می کند. این خاموش کننده ها می توانند در انواع آب، آب و فوم خاموش کننده گاز مانند FM200 باشد.

به طور کلی در یک سیستم اعلام و اطفا حریق دتکتورها که در توانایی تشخیص دود، افزایش حرارت و جود گازهای خطرناک و مشتعل را دارند به محض تشخیص حریق سیگنال اعلام حریق را به دستگاه کنترل مرکزی یا کنترل پنل ارسال می کند. در صورت عدم خطا آژیر و فلاشرها و همچنین سیستم اطفا حریق فعال می شود. فعالسازی هشدار صوتی کمک می کند در همان دقایق اولیه شروع حریق با تخلیه شدن ساختمان از افراد معمولی خسارت جانی کاهش یابد و آتش نشان ها زودتر مطلع شوند.

در همان شروع آتش سوزی اطفا حریق صورت گیرد تا ساختمان ها و مناطق بیشتری درگیر نشود و حریق گسترده نشود. همچنین سیستم اطفا حریق در ساختمان ها و مکان هایی که ممکن است شخصی حضور نداشته باشد و در صورت آتش سوزی کسی متوجه حریق نشود اهمیت دارد. برای دفاتر کار که ممکن است ساعاتی در روز کسی در ساختمان حضور نداشته باشد یا خانه های مسکونی که صاحب خانه ممکن است به مسافرت رفته باشد.

 

سیستم اطفا حریق خانگی

سیستم اطفاء حریق خانگی جزء حیاتی یک طرح جامع ایمنی آتش سوزی برای هر خانوار است. انواع مختلفی از سیستم های اطفای حریق خانگی وجود دارد، از جمله کپسول های آتش نشانی معمول و سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی مسکونی.

کپسول ‌های آتش نشانی برای مصارف خانگی معمولاً در اندازه‌ های مختلف طراحی می شوند و برای کنترل انواع خاصی از آتش سوزی ‌ها مانند آتش ‌سوزی ‌های ناشی از روغن ‌های پخت و پز و تجهیزات الکتریکی طراحی می‌شوند. همچنین سیستم‌های اسپرینکلر آتش نشانی مسکونی به گونه ‌ای طراحی شده‌اند که به‌طور خودکار آب را هنگام تشخیص آتش سوزی آزاد می‌کنند و به مهار آتش و به حداقل رساندن خسارت کمک می‌کنند.

این سیستم ها معمولاً از شبکه ای از لوله ها و سرهای آبپاش تشکیل شده اند که به طور استراتژیک در سراسر خانه نصب می شوند. هر دو نوع سیستم برای مداخله زودهنگام در صورت آتش سوزی بسیار مهم هستند و می توانند جان و مال افراد را نجات دهند و از بروز خسارت جلوگیری کنند. برای صاحبان خانه موضوع شناخت انواع مختلف سیستم های اطفاء حریق موجود و نحوه استفاده موثر از آنها در سناریوهای مختلف آتش سوزی بسیار مهم است.

همینطور بسیار ضروری است که به طور منظم سیستم های اطفاء حریق بررسی و نگهداری شود تا از عملکرد درست آن ها در مواقع اضطراری اطمینان حاصل شود. شناخت نوع مناسب کپسول آتش نشانی یا سیستم آبپاش برای خانه و آمادگی برای استفاده از آنها می تواند تفاوت قابل توجهی در زمان آتش سوزی ایجاد کند.

سیستم اطفا حریق منازل

انواع کلاس حریق

سیستم های اطفا حریق انواع مختلفی دارند که هر کدام برای کلاس های خاصی از آتش سوزی طراحی شده اند. در این قسمت انواع اولیه خاموش کننده های آتش نشانی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند آورده شده است:

 • کپسول های آتش نشانی کلاس A: برای مواد قابل احتراق معمولی مانند کاغذ، چوب و پارچه طراحی شده اند. آنها معمولا در خانه ها و اداره ها استفاده می شوند.
 • کپسول های آتش نشانی کلاس B: این کپسول ها برای آتش سوزی شامل مایعات قابل اشتعال مانند گریس، بنزین، روغن و رنگ های روغنی استفاده می شوند. این تجهیزات معمولاً در خانه ها و اداره ها نصب می شوند.
 • کپسول های آتش نشانی کلاس C: این کپسول ها برای حریق های مربوط به تجهیزات الکتریکی، مانند وسایل و ابزاری که به پریزها وصل شده اند، طراحی شده اند. مواد مورد استفاده در خاموش کننده های کلاس C جریان الکتریکی را رسانا نمی کنند.
 • کپسول های آتش نشانی کلاس D: این کپسول ها به طور خاص برای آتش سوزی های فلزات قابل اشتعال هستند و اغلب در محیط های صنعتی مانند کارخانه ها یافت می شوند.
 • کپسول های آتش نشانی کلاس K: برای آتش سوزی هایی که شامل روغن های پخت و پز، روغن های گیاهی، روغن های حیوانی و چربی ها در آشپزخانه های تجاری مانند رستوران ها، کافه تریاها و مشاغل پذیرایی می شوند استفاده می شود.

علاوه بر این کلاس‌های خاص، کپسول ‌های آتش‌نشانی چندمنظوره با برچسب «B-C» یا «A-B-C» نیز وجود دارند که می‌توانند در اکثر انواع آتش‌سوزی‌های خانگی استفاده شوند. این خاموش کننده های چند منظوره برای صاحبان خانه مناسب هستند زیرا طیف وسیعی از کلاس های آتش را پوشش می دهند.

بسیار مهم است که مردم معمولی هم با انواع کپسول های آتش نشانی موجود و کاربردهای مناسب آن آشنایی پیدا کنند. آموزش صحیح در مورد انتخاب و نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی می تواند ایمنی آتش نشانی را در منازل و مشاغل به میزان قابل توجهی افزایش دهد. 

همچنین بخوانید: ضرورت و اهمیت تعمیر و نگهداری سیستم آتش نشانی ساختمان.

کدام کلاس آتش مربوط به آتش سوزی خانه است

آتش‌سوزی خانه معمولاً شامل مواد قابل احتراق مانند چوب، کاغذ، پارچه و پلاستیک و همچنین مایعات قابل اشتعال مانند روغن‌های پخت و پز و روغن‌های مورد استفاده در لوازم خانگی می‌شود. بنابراین، مرتبط‌ترین کلاس‌های آتش‌سوزی برای آتش‌سوزی خانه‌ها، کلاس A (مواد قابل احتراق معمولی) و کلاس B (مایعات قابل اشتعال) هستند. این کلاس‌ها موادی را که معمولاً در مکان‌های مسکونی یافت می‌شوند پوشش می‌دهند، و کپسول‌های آتش‌نشانی کلاس A و کلاس B را برای ایمنی آتش‌سوزی خانه مهم می‌سازند. برای مالکان خانه داشتن کپسول های آتش نشانی مناسب برای مقابله با این نوع آتش سوزی ها برای اطمینان از حفاظت مناسب در برابر آتش در صورت آتش سوزی خانه بسیار مهم است.

استفاده و نصب سیستم اطفا حریق منازل به چند دلیل مهم است:

 • چرا از سیستم اطفای حریق در منازل استفاده کنیم؟
 • مداخله به موقع: یک سیستم اطفاء حریق امکان مداخله زودهنگام در مواقع آتش سوزی را فراهم می کند و به جلوگیری از گسترش آتش و ایجاد خسارات گسترده کمک می کند.
 • حفاظت از جان و اموال: سیستم های اطفاء حریق می توانند با مهار حریق های کوچک قبل از تبدیل شدن به موقعیت های بزرگتر و خطرناک تر، جان افراد را نجات دهند و از اموال محافظت کنند.
 • آرامش ذهن: وجود یک سیستم اطفاء حریق در محل، آرامش خاطری را برای صاحبان خانه فراهم می کند، زیرا بدانند در صورت وقوع آتش سوزی، ابزاری برای مقابله با آتش سوزی دارند.
 • رعایت مقررات ایمنی: در برخی از حوزه های قضایی، نصب سیستم های اطفاء حریق در املاک مسکونی برای رعایت مقررات ایمنی و قوانین ساختمان الزامی است.
 • واکنش سریع به شرایط اضطراری آتش سوزی: با داشتن یک سیستم اطفاء حریق که به راحتی در دسترس است، صاحبان خانه می توانند به سرعت به شرایط اضطراری آتش سوزی واکنش نشان دهند و به طور بالقوه از خسارات و تلفات گسترده جلوگیری کنند.
 • آموزش: استفاده از کپسول آتش نشانی در خانه فرصتی را برای صاحبان خانه و اعضای خانواده فراهم می کند تا خود را در مورد ایمنی در برابر آتش آموزش دهند و یاد بگیرند که چگونه به طور مؤثر در برابر آتش واکنش نشان دهند.

 

به طور کلی، استفاده از سیستم های اطفاء حریق در خانه ها برای محافظت از جان، اموال و تضمین یک محیط زندگی امن برای صاحبان خانه و خانواده های آنها بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره