شما اینجا هستید:

حوادث سال 2021 میلادی از نگاه استانداردهای NFPA

NFPA

فهرست مطالب

زمانی که صحبت از پیشگیری و محافظت در برابر حادثه و حریق می‎شود، ایمنی مقوله‎ی ساده‎ای نیست که بتوانیم بی‎توجه از کنار آن بگذریم. اکوسیستم ایمنی حفاظت از جان و مال شهروندان چارچوبی است که کمک می‎کند تا عوامل مختلف دخیل در کاهش خطرات، آسیب‌ها، صدمات و فوتی‎های ناشی از بروز حریق و حوادث غیر مترقبه را شناسایی کنیم. اکوسیستم ایمنی حفاظت از جان و مال شهروندان NFPA هشت بخش کلیدی دارد و هر کدام از این بخش‌ها با یکدیگر در ارتباط هستند، بنابراین هر زمان این 8 ویژگی با یکدیگر و به درستی کار کنند، اکوسیستم از تمام افراد درگیر محافظت خواهد کرد.

اما هر زمانی یکی از این عوامل کلیدی کارآیی خود را از دست بدهد یا اینکه از چرخه‎ی اکوسیستم کنار گذاشته شود، ممکن است تمام چرخه‎ی اکوسیستم دچار مشکل شود و در نهایت سقوط کند. سقوطی که عموما نیز با حوادث ناگواری همراه خواهد شد. تقریبا همیشه می‎توان علت بروز حوادث و سوانح را در فقدان یک یا چند مورد از این عوامل کلیدی جست‌وجو کرد. به همین دلیل نیز، حفاظت از یک مکان یا ساکنان آن در برابر بروز حوادث و سوانح تنها وظیفه و شغل یک نهاد یا سازمان خاص محسوب نمی‎شود و تمام مردم در ایجاد محیطی امن برای تمام انسان‎های یک جامعه نقشی کوچک یا بزرگ ایفا می‎کنند.

NFPA و اکوسیستم ایمنی حفاظت از جان و مال شهروندان؛

استانداردهای NFPA
اما هر زمانی یکی از این عوامل کلیدی کارآیی خود را از دست بدهد، ممکن است تمام چرخه‎ی اکوسیستم دچار مشکل شود.

با توجه به این توضیحات، اکوسیستم ایمنی حفاظت از جان و مال شهروندان 8 بخش اصلی شامل می‎شود:

  • مسئولیت‎های مرتبط با نهادهای دولتی؛
  • طراحی و به کارگیری ضوابط و دستورالعمل‎های ایمنی؛
  • توجه به مقررات و استانداردهای مرجع ملی و بین‎المللی؛
  • سرمایه‎گذاری مادی و معنوی برای ارتقای سطح ایمنی؛
  • استفاده از نیروی کار ماهر و آشنا به ضوابط و دستورالعمل‎های ایمنی؛
  • رعایت دستورالعمل‎ها و ضوابط ایمنی قبل در حین و بعد از اتمام عملیات‎های ساختمانی؛
  • آمادگی نیروهای امدادی برای محافظت از شهروندان در برابر مشکلات احتمالی؛
  • اطلاع‌رسانی و آگاه‎سازی شهروندان در مورد شرایط موجود؛

گزارش جدید فصلنامه تخصصی NFPA در تابستان، حوادث تلخ و شیرین سال 2021 میلادی را از دریچه نگاه اکوسیستم ایمنی حفاظت از جان و مال شهروندان مورد بررسی قرار داده است. در واقع در تدوین این گزارش تلاش شده است تا تحلیل تقریبا کاملی از حوادث سال 2021 با توجه به ضوابط و استانداردهای NFPA ارائه شود. از آتش‌سوزی‎های خانمان برانداز جنگل‌ها گرفته تا انفجار باتری‌های الکتریکی دوچرخه‎های برقی، سال 2021 میلادی پر بود از حوادث ریز و درشتی که استانداردهای اکوسیستم ایمنی NFPA در زمینه محافظت از جان و مال شهروندان را در محک امتحان و آزمایش قرار دادند.

در اسفندماه سال گذشته، مؤسسه NFPA امریکا گزارشی به نام سال 2021 از منظر اکوسیستم ایمنی را منتشر کرد، بررسی که برخی از برجسته‌ترین تلاش‌های موفق یا ناموفق سال را مرور می‌کرد. گزارشی شامل آتش‌سوزی‎های ناگوار در مراکز درمان تا انفجار در خطوط انتقال برق و درس‌هایی که می‎توان از تک‌تک این موارد آموخت.

تبعیت از ایمنی به عنوان رمز موفقیت در پیشگیری از حوادث؛

NFPA
اکوسیستم ایمنی حفاظت از جان و مال شهروندان 8 بخش اصلی را شامل می‌شود

جان کلام این گزارش این است که: «پایبندی به ایمنی تنها راهکاری است که همواره موفق است.» بر پایه این گزارش، هر کجا در کاربست استانداردها و ضوابط ایمنی سخت‌گیری‎های لازم صورت گرفته است، شاهد کاهش آمار حوادث و به تبع آن پایین آمدن میزان خسارت‎های جانی و مالی بوده‎ایم و در مقابل نیز هر چقدر در رعایت ضوابط ایمنی NFPA کم‌کاری صورت گرفته است، با حوادث بیشتر و مهلک‌تری روبه‌رو بوده‎ایم.

این بررسی و گزارش نشان می‎دهد که امروزه رعایت ضوابط و استانداردهای ایمنی به قدری برای سازمان‎های امریکایی و بین‌المللی اهمیت دارد که هنگام جذب نیروی جدید در این سازمان‎ها، مهارت‌های شغلی و تحصیلی شرط لازم استخدام محسوب می‎شوند و نه شرط کافی و نیروهای جدید یا حتما باید به استانداردها و ضوابط NFPA حوزه کاری خود تسلط داشته باشند و یا اینکه از طریق شرکت در دوره‎های آموزشی مرتبط، مهارت‌های مورد نیاز در این زمینه را کسب کنند.

علی‎رغم اینکه مراحل متعددی برای ارتقای سطح ایمنی حوزه‎های مختلف وجود دارد، اما برای اینکه بتوانیم آمار حوادث و رخدادهای ناگوار را در آینده کاهش دهیم، باید از همین حالا و همین امروز شروع کنیم و اولین قدم‎ها را نیز در این زمینه برداریم.

فراز و نشیب‌های حوادث در سال 2021 میلادی؛

گزارش سال 2021 میلادی NFPA سومین بخش از این دست گزارش‌هاست که توسط مؤسسه سیاست‌گذاری ایمنی و مقابله با حریق NFPA تدوین و منتشر می‎شود. بر مبنای این گزارش حوادثی که در سال 2021 میلادی رخ داده‎اند در پنج دسته‎بندی اصلی طبقه‌بندی می‎شوند:

مراتع و جنگل‎ها، خانه‎های مسکونی، کالاهای مصرفی، نیروی انسانی و زیرساخت‎ها و عوامل صنعتی. در این گزارش هم می‎توان حوادث تکان دهنده‎ای چون قطعی سراسری برق در زمستان سال 2021 در ایالت تگزاس را مشاهده کرد که تلفات قابل توجهی نیز به همراه داشت و هم می‎‌توان با جزئیات حادثه‎های کم‎تر شناخته شده‎ای چون آتش‌‎سوزی بیمارستانی در کشور رومانی آشنا شد که در پاییز سال گذشته میلادی رخ داده است.

NFPA
وجه مشترک تمام این حوادث در این است که همگی از دریچه نگاه اکوسیستم ایمنی حفاظت از جان و مال شهروندان مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتهاند.

برای مثال ممکن است که در نگاه اول حوادث تگزاس و رومانی با یکدیگر بسیار متفاوت باشند، اما نکته جالب اینجاست که ریشه‌ی هر دوی این حوادث به ضعف ایمنی سیم‌کشی‌های استفاده شده باز می‎گردد.

البته این گزارش تنها به حوادث تلخ و ناگوار محدود نمی‎شود و موفقیت‌هایی که در زمینه‎ی ارتقای سطح ایمنی در حوزه‎های مختلف بدست آمده است را نیز در بر می‎‌گیرد، برای مثال توسعه‎ی استانداردهای NFPA 401 که حریق‌های ناشی از ترکیبات شیمیایی را شامل می‎شود، در سال 2021 میلادی کمک کرده است تا آتش‌سوزی‎های ناشی از باتری‎های مصرف شده در مراکز پسماند و بازیافت زباله به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

مدیر مؤسسه سیاست‌گذاری ایمنی و مقابله با حریق NFPA که مسئولیت تهیه این گزارش را بر عهده داشته است تأکید می‎کند که دسترسی به گزارش‌هایی از این دست نه تنها آگاهی و اطلاعات ما را نسبت به ضعف‌های ایمنی موجود در حوزه‎های مختلف در سال‌های گذشته افزایش می‎دهد، بلکه به سیاست‌گذاران و مراجع ذیصلاح نیز کمک می‌کند تا بر مبنای نقاط ضعف و قوت گذشته برای تصویب استانداردها و ضوابط جدید در آینده برنامه‌ریزی داشته باشند. با مراجعه به این لینک می‎توانید گزارش کامل حوادث سال 2021 را از سایت NFPA دانلود و مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره