شما اینجا هستید:

اعلام حریق رستوران و کافه

اعلام حریق رستوران

فهرست مطالب

تجهیزات اعلام حریق لازم است که در همه مکان‌ها مثل هتل، بیمارستان، رستوران و کافه برای ایجاد ایمنی نصب شوند. اگر در یکی از این مکان‌ها کار می‌کنید باید در مورد اهمیت نصب سیستم اعلام حریق آگاهی داشته باشید. شرکت‌های بسیاری در زمینه ساخت تجهیزات اعلام حریق فعالیت می‌کنند تا از مکان‌های مختلف در برابر آتش محافظت کنند. در ادامه همراه ما باشید تا در مورد نصب و اجرای سیستم اعلام حریق رستوران و کافه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

اعلام حریق در رستوران و کافه

مهم‌ترین مسئله در فضاهای بزرگ مثل رستوران و کافه، ایجاد امنیت است. رستوران‌داران و صاحبان کافه لازم است که مانند سایر صنعت‌ها، تمام استانداردهای ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند. یکی از دغدغه‌های اصلی برای صاحبان رستوران و کافه، یافتن سیستم اعلام حریق مناسب برای ایمنی کارکنان و مشتریان است که یک رستوران و کافه ضعیف را به یک رستوران و کافه عالی تبدیل می‌کند.

تجهیزات اعلام حریق کافه و رستوران همیشه باید در این مکان‌ها و سایر مشاغل این صنف در اولویت اول قرار بگیرند؛ چراکه همیشه آشپزخانه‌ها در معرض ریسک آتش‌سوزی ناشی از وسایل و تجهیزات پخت‌وپز هستند. وسایل برقی، تجهیزات پخت‌وپز داغ، شعله‌های آتش احتمال آتش‌سوزی مواد شیمیایی پاک‌کننده و چربی‌ها، همگی از منابع اشتعال جهت آتش‌سوزی مرگبار هستند. بنابراین داشتن بهترین تجهیزات آتش‌نشانی و مبادرت به انجام اقدامات پیشگیرانه، بسیار حائز اهمیت است.

اعلام حریق کافه

تجهیزات اعلام حریق مورد نیاز در رستوران و کافه

با نصب سیستم اعلام حریق کافه یا رستوران تجهیزات مخصوصی لازم است تا در صورت بروز آتش سوزی بتوان با آن‌ها آتش را مهار کرد و از میزان خسارات احتمالی آن کاست. در زیر به معرفی تعدادی از این تجهیزات می‌پردازیم؛

کپسول‌های آتش‌نشانی برای رستوران‌‌ و کافه

در صورت بروز آتش‌سوزی، تمام رستوران‌ها و کافه‌ها باید کپسول آتش‌نشانی داشته باشند. برای این مکان‌ها بهتر است از خاموش‌کننده‌های کلاس F  یا K در آشپزخانه استفاده شود؛ چراکه این کپسول‌ها برای آتش‌سوزی‌های ناشی از گریس، روغن و چربی طراحی شده‌اند. همچنین رستوران‌‌ و کافه‌ها باید کپسول‌های خاموش‌کننده کلاس ABC را برای مواقعی که آتش‌سوزی ناشی از کاغذ یا چوب و آتش‌سوزی الکتریکی در مکانی غیر از آشپزخانه اتاق می‌افتد، داشته باشند.

پتوی آتش‌نشانی

پتوی آتش‌نشانی ضد حریق نیز یکی دیگر از تجهیزات و وسایل لازم در آشپزخانه رستوران و کافه است. این پتوها برای خاموش کردن تابه‌ها بسیار موثر هستند و راهی مفید برای خاموش کردن حریق بدون ایجاد کردن دردسر زیاد عرضه می‌کند.

تجهیزات آشکارساز گرما و دود

در رستوران‌ها و کافه‌ها شبکه‌ای گسترده از آشکارسازها در کل محیط، لازم و ضروری است. هشداردهنده‌های حرارتی جهت به‌کار بردن در آشپزخانه مناسب هستند؛ زیرا بخار یا بو بر آن‌ها اثرگذار نیست. این آشکارسازها از آنجایی که دمای زیاد و بیش از حد را به‌راحتی تشخیص می‌دهند، نباید آن‌ها را در نزدیک منبع گرما نصب کنید.‌ همچنین نصب آلارم دود در سایر نقاط دیگر، مانند فضای غذاخوری مشتریان، امنیت بیشتری را فراهم می‌کند.

سیستم اطفاء حریق آشپزخانه رستوران و کافه

آشپزخانه‌های تجاری چه در یک کافه باشند چه در رستوران‌های بزرگ و بیمارستان‌ها، همگی حاوی مواد لازم جهت آتش‌سوزی سریع هستند که موجب می‌شوند، جان و مال افراد در معرض خطر قرار بگیرند. تجهیزاتی مثل تجهیزات اطفای حریق رستوران، برای محافظت از آشپزخانه‌های تجاری در برابر آتش به‌طور خاص طراحی شده‌اند.

سیستم اسپرینکلر آتش‌نشانی

سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی خطرات و آسیب آتش را در حدود ۶۰درصد کاهش می‌دهند. این تجهیزات آتش را به‌سرعت خاموش می‌کنند و به شما اطمینان می‌دهند که آتش‌سوزی به مناطق دیگر غذاخوری راه نمی‌یابد.

پنل سیستم اعلام حریق

محل مناسب برای نصب پنل مرکزی سیستم اعلام حریق در رستوران‌ها و کافه‌ها باید در موقعیت‌ مناسب ساختمان و تراز تخلیه معمولا در ورودی ساختمان یا طبقه همکف است. در محل نصب سیستم لازم است که شرایط امنیت و حفاظت از آن در برابر آتش با موارد دیگر تامین شود و احتمال آتش‌سوزی در مکان نصب پنل سیستم اعلام حریق کم باشد.

یکی از نکات نصب پنل سیستم اعلام حریق این است که حتما باید آن را در جایی نصب کنید که نگهبان یا پرسنل در آنجا حضور داشته باشند. همچنین باید در مکانی که پنل در آن نصب می‌شود، روشنایی کافی وجود داشته باشد و شرایط آنجا به‌گونه‌ای باشد که در صورت قطع شدن برق نیز روشنایی آن تامین باشد.

به‌علاوه، پنل سیستم اعلام حریق رستوران و کافه باید لازم است که به منبع شارژ و تغذیه مجهز باشد. باتری این پنل همیشه باید در وضعیتی باشد که در صورت قطع شدن برق، سیستم اعلام حریق بتواند ۲۴ ساعت فعال باشد و بتواند حداقل ۳۰ دقیقه فلاشرها و آژیرها را روشن نگه دارد. به‌علاوه ارتفاع نصب پنل سیستم اعلام حریق باید از کف تا صفحه نمایش حدود ۱٫۵متر باشد.

حریق کافه و رستوران

نظارت بر اجرای سیستم اعلام حریق رستوران و کافه

سیستم‌های اعلام حریق دارای اهمیت زیادی هستند و عدم استفاده از آن‌ها موجب بروز خسارات مالی و جانی جبران‌ناپذیری می‌شود؛ بنابراین نظارت بر اجرای درست، تحویل، نگهداری، تست و سرویس کردن دوره‌ای این سیستم از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

نظارت بر این سیستم از همان ابتدای کار ساختمان یعنی بلافاصله بعد از طراحی اولیه در مرحله دریافت پروانه ساخت آغاز می‌شود که در طول دوره زمانی نظارت باید اقداماتی انجام پذیرد.

اقدام اول بعد از اتمام سفت کاری ساختمان، هماهنگ کردن طراحی سیستم با معماری ساختمان رستوران یا کافه است. انجام این وظیفه و تشخیص ناهماهنگی معماری و طرح سیستم اعلام حریق بر عهده ناظر است.

نوع سیستم اعلام حریق رستوران و کافه با توجه به پارامترهایی مثل متراژ، طبقات و کاربری هرکدام از آن‌ها مشخص می‌شود. قبل از آغاز فرآیند اجرایی سیستم اعلام حریق، لازم است که مجری، طرح این سیستم را بر طبق آخرین تغییرات معماری، دستورالعمل و ضوابط طراحی و اجرای اعلام حریق بر اساس مشخصات اجرایی و فنی سیستم اعلام حریق بازنگری کند و با تأیید و هماهنگی ناظر یا مهندس طراح، برای گرفتن تاییدیه نهایی از سازمان قانونی مربوطه اقدام کند.

لازم به ذکر است که تمام مراحل نصب و اجرای سیستم اعلام حریق در رستوران‌ها و کافه‌ها لازم است که بر اساس مباحث مقررات ملی ساختمان، استاندارد ملی و دستورالعمل ضوابط طراحی، نشریات سازمان برنامه و بودجه انجام شود.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد سیستم اعلام حریق در رستوران و سیستم اعلام حریق کافه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم و با تجهیزات لازم و ضروری برای آشپزخانه‌های تجاری آشنا شدیم. اگر هنوز نمی‌دانید که در رستوران و کافه خود به چه تجهیزات آتش‌نشانی نیاز دارید یا چه اقداماتی را برای محافظت از جان کارمندان و کارکنان و برای ایمنی اموال خود انجام دهید، می‌‌توانید برای کسب اطلاعات در این زمینه با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره