شما اینجا هستید:

اسپرینکلر مخفی یا تو کار چیست

اسپرینکلر مخفی

فهرست مطالب

سیستم اسپرینکلر مخفی آتش نشانی یک جز ساده، اما کلیدی از سیستم حفاظت در برابر آتش یک ساختمان مسکونی یا تجاری است. این سیستم که در سقف ها یا دیوارهای جانبی نصب می شود از یک منبع آب، یک سیستم لوله کشی توزیع آب و سرهای اسپرینکلر تشکیل شده است. هنگامی که آتش سوزی تشخیص داده می شود به دلیل افزایش دما ی محیط سرهای آبپاش می شکند و اسپرینکلر به طور خودکار آب را تخلیه می کند. این سیستم به کنترل یا مهار حریق کمک می کند، بنابراین هم سیستم تشخیص و هم اطفا حریق است.

سیستم های اسپرینکلر از اواخر قرن نوزدهم، زمانی که توسط هیرام استیونز ماکسیم پیشگام بود، وجود داشته است. این تجهیزات در حال حاضر به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند و سالانه بیش از 40 میلیون اسپرینکلر نصب می شود. آب تحت فشار این سیستم توسط شبکه ای از لوله های نصب شده در ساختمان عبور می کند.

همچنین بخوانید: سیستم اطفا حریق سقفی چیست

اسپرینکلر مخفی

انواع آبپاش آتش نشانی

چهار نوع اصلی سیستم اسپرینکلر آتش نشانی وجود دارد:

  • لوله مرطوب
  • لوله خشک
  • سیلابی
  • پیش عملگر

اسپرینکلر مخفی یا کانسیلد چیست

اسپرینکلرهای مخفی یکی از تجهیزات سیستم اطفا حریق هستند که به طور یکپارچه با سقف ساختمان ترکیب می شوند که عملکرد مناسب را در کنار ظاهری زیبا ارائه می دهند. بر خلاف آبپاش‌های آتش نشانی سنتی که قابل مشاهده هستند لوله ها در سقف نصب شده و ظاهری نامناسب دارد، اسپرینکلر مخفی در بالای سقف نصب می شوند و توسط یک صفحه پوششی از دید پنهان می شود.

این اسپرینکلرها معمولا با گرما فعال می شوند، درست مانند همتایان در معرض آنها، و به شبکه آبرسانی متصل می شوند. هنگامی که دمای اتاق در اثر آتش سوزی به حد معینی افزایش می یابد، صفحه پوششی آبپاش مخفی آزاد می شود و به سر آبپاش اجازه می دهد پایین بیاید و آب را برای فرونشاندن آتش پخش کند.

یکی از مزایای کلیدی آبپاش های مخفی جذابیت زیبایی شناختی آنهاست. آنها با پنهان شدن در بالای سقف، ظاهر تمیز و محجوب طراحی سقف را حفظ می کنند و از نیاز به لوله های قابل مشاهده و سرهای آبپاش که می توانند هماهنگی بصری یک فضا را به هم بزنند، اجتناب می کنند.

آبپاش های مخفی نیز مزایای عملکردی دارند. از آنجایی که آنها هم سطح با سقف نصب می شوند، در مقایسه با سرهای آبپاش در معرض کمتر در معرض آسیب یا دستکاری تصادفی قرار می گیرند. علاوه بر این، قرار گرفتن آنها در بالای سقف محافظت در برابر گرد و غبار، خاک و سایر زباله ها را فراهم می کند و احتمال هشدارهای کاذب یا انسداد سیستم اسپرینکلر را کاهش می دهد.

به طور کلی، اسپرینکلر مخفی وسیله ای موثر و برای محافظت در برابر آتش برای ساختمان های مختلف تجاری، مسکونی و سازمانی است که هم از نظر ایمنی و هم از نظر زیبایی شناسی استفاده می کنند.

همچنین بخوانید: لوله کشی سیستم اسپرینکلر

اسپرینکلر کانسیلد

انواع سر اسپنکلر

سرهای اسپرنکلر آتش نشانی ده ها سال است که وجود داشته و دائما کارایی خود را در محافظت از جان و مال افراد ثابت کرده‌اند. در واقع، آمار نشان می‌دهد که اسپرینکلرها 95 درصد در کنترل آتش سوزی موثر هستند زیرا مستقیما به محل آتش حمله می کنند. چهار نوع اصلی سر آبپاش وجود دارد:

اسپرینکلر آویز یا پایین زن

• از سقف آویزان می شود.
• آب را به صورت دایره ای به سمت پایین اسپری می کند تا پوشش حداکثری داشته باشد.
• ایده آل برای ادارات، هتل ها و کارخانه ها و غیره

اسپرینکلر آویز یا پایین زن مخفی

• در داخل سقف قرار دارند و توسط یک صفحه پوششی پنهان می شوند.
• مانند یک سر آبپاش آویزان پس از افتادن صفحه پوششی پس از رسیدن به دمای 20 درجه فارنهایت کمتر از دمای آبپاش آتش نشانی عمل می کند.
• ایده آل برای مکان هایی که زیبایی شناسی مورد توجه است.

اسپرینکلر عمودی

• راست می ایستد.
• آب را به صورت نیمکره به سمت بالا می پاشد.
• مناسب در ساختمان هایی با سقف های نما مانند اتاق های مکانیکی یا مکان های صعب العبور مانند تیرها و کانال ها.

اسپرینکلر دیواری جانبی

• نصب شده در کنار دیوار، تنها دارای نیمی از یک منحرف کننده است.
• آب را به شکل نیم دایره/هلال اسپری می کند.
• برای اتاق‌های کوچک، راهروها و مکان‌هایی که لوله‌های آبپاش روی دیوارها قرار می‌گیرند عالی است.
علاوه بر عرضه در انواع مختلف، گزینه های دیگری مانند دما، پایان و زمان پاسخ نیز موجود است.

اسپرینکلر روکار

دمای سر اسپرینکلر آتش نشانی

اسپرینکلرهای آتش پس از رسیدن به دمای مشخصی فعال می شوند که با کمک یک لامپ شیشه ای تشخیص داده می شود. لامپ با یک مایع مبتنی بر گلیسیرین پر شده است که پس از رسیدن به دمای مشخص، منبسط شده و لامپ را می شکند.

درجه حرارت

رنگ مایع درون لامپ

سلسیوس

فارنهایت

57

135

نارنجی

68

155

قرمز

79

174

زرد

93

200

سبز

141

286

آبی

182

360

بنفش

227/260 440/500

سیاه

نحوه عملکرد اسپرینکلر  توکار

اسپرینکلر آویز (Flush Pendent Sprinkler) یک آبپاش کوچک با حساسیت بالا است که برای نصب بر روی سیستم های لوله مخفی طراحی شده است که در آن ظاهر یک سقف صاف مورد استفاده قرار می گیرد.

اسپرینکلر فلاش نوعی سیستم آبپاش آتش نشانی است که برای نصب در سقف ساختمان طراحی شده است. دارای طراحی مخفی است که سر آبپاش در سقف فرو رفته است و ظاهری یکپارچه و زیبا ارائه می دهد. اسپرینکلر مخفی معمولا در ساختمان هایی که حفظ جذابیت بصری سقف مهم است مانند فضاهای تجاری، هتل ها و ساختمان های مسکونی استفاده می شود. طراحی فلاش کمک می کند تا آبپاش با سقف ترکیب شود و در صورت عدم استفاده کمتر قابل توجه باشد.

در صورت آتش سوزی، گرمای شعله های آتش، سر آبپاش را فعال می کند و باعث می شود که آب برای فرونشاندن آتش آزاد شود. طراحی مخفی آبپاش آویز هموار و توزیع کارآمد آب آن را به گزینه ای موثر و زیبایی شناختی برای محافظت در برابر آتش در تنظیمات مختلف تبدیل کرده است.

اسپرینکلر توکار

نحوه عملکرد اسپرینکلر مخفی

اسپرینکلر مخفی یا کانسیلد (Concealed Sprinkler) نوعی از سیستم های اسپرینکلر اطفا حریق هستند که به گونه ای طراحی شده اند که در سقف یا دیوار پنهان شوند و ظاهری زیباتر در مقایسه با سرهای اسپرینکلر در معرض دید ایجاد می کنند.

بررسی عملکرد اسپرینکلر مخفی

  • نصب: اسپرینکلر مخفی در سوراخ های مخصوص سقف یا دیوار نصب می شوند. این وسیله در مقایسه با آبپاش های معمولی دارای چند قسمت اضافی هستند، از جمله فنجانی که آبپاش را روی لوله نگه می دارد و پوششی که دستگاه را پنهان می کند.
  • فعال سازی: هنگامی که آتش سوزی رخ می دهد، با گرمای آتش دمای محیط هم افزایش می یابد و باعث فعال شدن اسپرینکلر مخفی می شود.

فرآیند فعال سازی شامل مراحل زیر است:
پوشش روی آبپاش مخفی اولین چیزی است که با افزایش حرارت آتش کاهش می یابد. این ویژگی به گرما اجازه می دهد تا مستقیما به لوله شیشه ای پر از مایع داخل اسپرینکلر دسترسی داشته باشد.
در برخی از مدل ها، قسمت آویز اسپرینکلر مخفی با افتادن روکش می افتد. در مدل های دیگر، آویز تا زمانی که لوله شیشه ای بشکند فشرده می ماند.
هنگامی که لوله شیشه ای می شکند، آب آزاد می شود و آتش را خاموش می کند.
فعال سازی تصادفی: فعال سازی تصادفی شایع ترین علت رهاسازی آب از سیستم آبپاش است. برای جلوگیری از جریان آب در صورت فعال سازی کاذب، می توان از ابزار Sprinkler Stopper استفاده کرد.
توجه به این نکته مهم است که هر مدل آبپاش مخفی ممکن است یک صفحه پوشش منحصر به فرد داشته باشد و استفاده از صفحه پوششی اشتباه می تواند به طور بالقوه به سر آبپاش آسیب برساند، سیستم را فعال کند، آب را آزاد کند و آتش نشانی را مطلع کند.
به طور کلی، آبپاش های مخفی محافظت در برابر آتش موثری را ارائه می دهند و در عین حال ظاهری جذاب از نظر بصری را در تنظیمات مختلف مانند دفاتر، خانه ها، آپارتمان ها و خانه های مراقبت مسکونی حفظ می کنند.

همچنین بخوانید: انواع سیستم اطفا حریق

اسپرینکلر کانسیلد

نتیجه گیری

در نتیجه، اسپرینکلر مخفی راه حلی محتاطانه و موثر برای حفاظت در برابر حریق برای معماری های مختلف ارائه می دهند. طراحی خلاقانه این تجهیزات اجازه می دهد تا به طور یکپارچه با سقف ترکیب شوند و زیبایی محیط را حفظ کنند و در عین حال قابلیت های قابل اطمینان اطفا حریق را ارائه دهند.

4 پاسخ

    1. جنس بدنه هدهای اسپرینکلر انواع مختلفی دارد که رنگ بندی متفاوتی هم دارد

    1. خیر تنها نحوه نصب در اسپرنکلر کانسیلد متفاوت با دیگر اسپرینکلرها است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره