شما اینجا هستید:

اعلام حریق بانک ها

آعلام حریق بانک ها

فهرست مطالب

استفاده از سیستم اعلام حریق بانک ها با توجه به اینکه مملو از مدارک بایگانی‌ شده، اسناد کاغذی، اوراق بهادار، پول، ارز و سایر اسناد مهم هستند، بسیار مهم و ضروری است. کاغذ به علت جنسی که دارد، بسیار آتش‌زا است و درصورتی‌که مقداری از آن‌ها در معرض آتش‌سوزی قرار بگیرند، به ‌سرعت در تمام اسناد پیشروی می‌کند و موجب بروز خسارات زیادی می‌شود. در ادامه به بررسی سیستم اعلام حریق مناسب برای بانک‌ها می‌پردازیم.

اهمیت و کاربرد سیستم اعلام حریق در بانک‌ها

استفاده از سیستم اعلام حریق در بانک‌ها یکی از ابزارهای بسیار مهم و ضروری برای حفظ سلامت و امنیت کارکنان و مراجعه‌کنندگان بانک است‌. ‌کاربرد تجهیزات این سیستم به‌گونه‌ای است که به‌صورت کاملا اتوماتیک ذرات دود و حرارت موجود در فضا را تشخیص می‌دهند و در صورت شناسایی سریعا اعلام حریق می‌کنند تا سایر افراد بتوانند اقدامات لازم را برای حفظ جان خود انجام دهند.

اهمیت نصب سیستم اعلام حریق در بانک‌ها از آن جهت است که اگر آتش‌سوزی بروز پیدا کند، فورا به همه افرادی که در محل هستند هشدار می‌دهد. همچنین، استفاده از سیستم اعلام حریق جهت جلوگیری از خسارات مالی و رعایت قوانین و مقررات بسیار حائز اهمیت است.

تجهیزات سیستم اعلام حریق در بانک‌ها

سیستم اعلام حریق بانک ها برای اینکه بتواند به‌طور موثر وقوع آتش‌سوزی را تشخیص دهد و عملکرد درستی در اعلام حریق و انتقال پیام به افراد حاضر در ساختمان بانک داشته باشد، نیازمند یکسری تجهیزات است. در ادامه به بررسی این تجهیزات می‌پردازیم تا آشنایی بیشتری از این سیستم و نحوه عملکرد آن داشته باشید.

دتکتورهای دود

از این دستگاه‌ها برای تشخیص دود موجود در فضا استفاده می‌شود. این تجهیزات لازم است که در نقاط حساس و استراتژیک ساختمان بانک نصب شوند تا درصورت وجود دود و آتش‌سوزی فعال شوند. این تجهیزات درصورتی‌که که تشخیص دهند که حریق رخ داده است، پیغام آن را به دیگر قسمت‌های سیستم اعلام حریق منتقل می‌کنند.

دتکتورهای حرارتی

از این تجهیزات برای تشخیص تغییرات دما استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها نیز درصورتی‌که تشخیص دهند حرارت دما افزایش یافته است به‌صورت خودکار فعال می‌شوند. از این مدل دتکتورها معمولا در مکان‌هایی مانند اتاق‌های پر از گاز یا بخار استفاده می‌شود که دتکتورهای دود مناسب آن‌ها نیستند.

آژیرها و آژیرفلاشرها

این تجهیزات لازم است که در تمام مکان‌ها و نقاط مختلف بانک‌ها که ممکن است افراد در آنجا حضور داشته باشند نصب شود. همچنین، از این تجهیزات برای اعلام سریع آتش‌سوزی به کارکنان و مراجعه‌کنندگان بانک استفاده می‌شود. آژیرها باید صدای بلندی داشته باشد که به طوری که از تمام صداها و همهمه‌ها بیشتر باشد. آژیرفلاشرها علاوه بر صوت دارای نور قرمز رنگی نیز هستند و از آن‌ها براب افرادی استفاده می‌شود که مشکلات شنوایی دارند.

کنترل پنل سیستم اعلام حریق

کنترل پنل به‌عنوان قلب و مرکز این سیستم در نظر گرفته می‌شود و وظیفه آن کنترل و مدریت سیستم اعلام حریق است. این تجهیزات به‌صورت مرکزی عملکرد سایر تجهیزات را ازجمله آژیرها و دتکتورها را کنترل می‌کنند. همچنین، می‌توان با استفاده از این دستگاه اقدامات و تغیبرات لازم را انجام داد. نکته مهم این است که کنترل پنل باید در مکانی نصب شود که مسئولین  و نیروهای امدادی به آن دسترسی داشته باشند.

شستی‌های اعلام حریق

شستی‌ها تجهیزاتی هستند که افراد باید آن‌ها را به‌صورت دستی فعال کنند؛ بنابراین لازم است در سالن‌ها، راهروها و سایر نقاط قابل دسترس بانک نصب شوند. همچنین، شستی‌ها باید در ارتفاع کمی نسبت به زمین، روی دیوارها قرار بگیرند تا سایر افراد بتوانند آن‌ها را فعال کنند و با اطلاع‌رسانی به سایرین، از بروز خسارات جانی و مالی بیشتر جلوگیری به عمل بیاید.

 

سیستم اعلام حریق بانک

 

نحوه نصب سیستم اعلام حریق در بانک‌ها

نصب سیستم اعلام حریق بانک ها باید با دقت فراوان و با رعایت استانداردهای مربوط به آن انجام شود. از این رو باید انجام این کار توسط شرکت‌ها، مهندسین و افراد متخصص و مجرب در این زمینه صورت بگیرد تا سیستم اعلام حریق بتواند عملکرد درستی داشته باشد. در ادامه مراحل نصب این سیستم و تجهیزات آن را بررسی می‌کنیم.

طراحی سیستم

در ابتدا لازم است که ساختمان بانک توسط یک مهندس و فرد متخصص بررسی و بازبینی شود تا براساس آن یک سیستم اعلام حریق خوب برای بانک طراحی شود. در طی این طراحی تجهیزات مورد نیاز برای ساختمان بانک و نقاط نصب آن‌ها تعیین می‌شود.

تهیه تجهیزات

در مرحله بعدی نیاز است تجهیزاتی که در طراحی مشخص شده‌اند را تهیه کرد. نکته حائز اهمیت در این مرحله، تهیه و خرید تجهیزات باکیفیت و مطابق با استانداردها است. در غیر این صورت ممکن است تجهیزات عملکرد درستی در اعلام حریق نداشته باشند. این تجهیزات شامل مواردی مثل دتکتورها، کنترل پنل، آژیرها، آژیرفلاشرها و سایر تجهیزات جانبی هستند.

نصب دتکتورها

در این مرحله از نصب سیستم اعلام حریق بانک ها، لازم است که دتکتورهای دودی و حرارتی در نقاط مهمی که در مرحله طراحی سیستم تعیین شد، نصب شوند. نصب این تجهیزات لازم است که براساس استانداردها و با رعایت فاصله‌های مناسب انجام شود.

نصب آژیرها و آژیرفلاشرها

آژیرها و آژیرفلاشرها لازم است با رعایت قوانین و مقررات در مکان‌های مهمی که افراد در آنجا حضور دارند نصب ‌شوند. بعد از نصب حتما باید از عملکرد درست این تجهیزات اطمینان حاصل کرد. بنابراین لازم است که تست و بازبینی شوند.

نصب کنترل پنل

کنترل پنل باید در مکانی قابل مشاهده و قابل دسترس قرار بگیرد. به‌طوری‌که اگر آتش‌سوزی رخ داد نیروهای امدادی و مسئولین به‌راحتی بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و دستورات و اقدامات لازم را انجام دهند.

سیم‌کشی و اتصالات

سیم‌کشی تجهیزات باید با رعایت استانداردهای الکتریکی و به‌صورت حفاظت شده انجام بگیرد. به‌علاوه، اتصالات نیز باید توسط یک فرد مجرب به‌طور صحیح و با استفاده از تجهیزات مربوطه انجام شود.

آموزش

پس از نصب سیستم اعلام حریق بانک ها، لازم است که کارکنان بانک به‌صورت کامل با نحوه استفاده و برخورد با این سیستم آموزش دریافت کنند تا در شرایط بحرانی بتوانند اقدامات صحیح را انجام دهند.

بازبینی و تعمیرات

پس از انجام تمام مراحل و نصب سایر تجهیزات سیستم اعلام حریق لازم است که با انجام تست از عملکرد درست تجهیزات اطمینان پیدا کرد. همچنین، تجهیزات این سیستم باید به‌صورت مرتب و دوره‌ای توسط تکنسین‌های فنی مجاز بازبینی و تعمیر شوند تا همیشه در حالت عملکرد بهینه باقی بمانند.

نصب سیستم اعلام حریق در بانک‌ها درصورتی‌که براساس مراحل گفته‌ شده انجام بگیرد و سایر استانداردها و قوانین آن رعایت شود، می‌تواند در جهت حفظ امنیت و سلامت افراد حاضر در بانک بسیار موفق عمل کند و میزان خسارات ناشی از حریق را به حد قابل توجهی کاهش دهد.

سخن پایانی

سیستم اعلام حریق بانک ها به دلیل اینکه می‌تواند از بسیاری از خسارت‌های آتش‌سوزی جلوگیری کند، بسیار مهم و ضروری است. بانک مکانی است که در آن مواد اشتعال‌زا مانند کاغذ به‌وفور وجود دارد و اگر آتش‌سوزی کوچکی رخ بدهد، این حریق به‌سرعت گسترش پیدا می‌کند و آثار ناگواری را به‌جای می‌گذارد. بنابراین، لازم است سیستم اعلام حریق توسط یک مهندس باتجربه در این مکان نصب شود.

 

سوالات متداول

چرا نصب سیستم اعلام حریق در بانک‌ها مهم و ضروری است؟

نصب این سیستم در بانک‌ها از آن جهت که با اطلاع‌رسانی سریع بروز آتش‌سوزی، جان و مال افراد را نجات می‌دهد بسیار ضروری است. این سیستم در صورت تشخیص حریق به‌سرعت آژیرها را فعال می‌کند و افراد می‌توانند اقدامات لازم برای حفظ جان و مال خود را انجام دهند.

تجهیزات مورد نیاز برای سیستم اعلام حریق در بانک‌ها چه مواردی هستند؟

تجهیزات مورد نیاز این سیستم شامل مواردی مانند دتکتورهای دودی و حرارتی، آژیرها و آژیرفلاشرها، کنترل پنل و اتصالات و کابل‌ها است.

نصب سیستم اعلام حریق در بانک‌ها چگونه است؟

نصب این سیستم دارای مراحلی مانند طراحی سیستم، تهیه تجهیزات، نصب تجهیزات و تست آن‌ها است که لازم است با رعایت نکات ضروری واستانداردهای مربوطه توسط یک شرکت یا مهندس مجرب انجام بگیرد.

4 پاسخ

 1. سلام، در بانک‌ها کدام نقاط به‌طور خاص باید مجهز به دتکتورهای دود باشند؟

  1. با سلام
   در بانک‌ها، نقاطی که باید حتماً مجهز به دتکتورهای دود باشند شامل اتاق‌های بایگانی، سالن‌های اصلی که تراکنش‌ها انجام می‌شود، اتاق‌های سرور و هر محلی که اسناد کاغذی و پول نگهداری می‌شود، هستند. دلیل اصلی این امر جلوگیری از آتش‌سوزی‌های گسترده و حفاظت از اسناد و دارایی‌های بانک در برابر آتش است.

  1. با سلام
   بله، استفاده از آژیرفلاشرها در بانک‌ها به شدت توصیه می‌شود و در برخی مقررات ایمنی اجباری است. دلیل این امر این است که آژیرفلاشرها نه تنها با صدا، بلکه با نور قرمز نیز هشدار می‌دهند که می‌تواند در مواقع اضطراری به کسانی که ممکن است نتوانند به خوبی بشنوند، کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره