شما اینجا هستید:

4 فناوری جدید اطفاء حریق و ایمنی در برابر آتش

4 فناوری جدید اطفاء حریق و ایمنی در برابر آتش

فهرست مطالب

اصول اولیه حفاظت و ایمنی در برابر آتش، مانند انتخاب نوع خاموش‌کننده مناسب و خروجی اضطراری آتش نشانی، معمولا در طول زمان ثابت می‌مانند. اما پیشرفت‌های فناورانه کمک می‌کنند تا مبارزه با آتش بسیار آسانتر و موثرتر شود. در چند سال اخیر پیشرفت‌های زیادی در صنعت اطفای حریق و حفاظت در برابر آتش صورت گرفته است. در این مطلب از مقالات گنجینه پاوان به 4 فناوری جدید اطفاء حریق و ایمنی در برابر آتش می‌پردازیم.

فناوری جدید اطفاء حریق با امواج صوتی

این فناوری جدید اطفاء حریق در سال 2015 توسط دو دانشجوی مهندسی در دانشگاه جورج میسون ابداع شد. این کپسول نمونه اولیه، می‌تواند امواج صوتی را برای خاموش کردن موفقیت‌آمیز آتش مورد استفاده قرار دهد.

فناوری جدید اطفاء حریق با امواج صوتی
مخترعان در حال تست اطفای حریق صوتی

روش کار این فناوری جدید آتش نشانی چنین است که بدون استفاده از مواد شیمیایی و آب، و فقط با جدا کردن سوخت در حال حریق از اکسیژن، باعث خاموش شدن آتش می‌شود. راهکار اصلی این است که امواج صوتی نیز “امواج فشاری هستند و مقداری از اکسیژن” را هنگام حرکت در هوا جابجا می‌کنند. اکسیژن، که همه ما از شیمی دبیرستان به یاد می‌آوریم، در کنار حرارت و سوخت، یک ضلع اصلی مثلث آتش را تشکیل می‌دهد و به آتش سوزی دامن می‌زند. در یک فرکانس مشخص، امواج صوتی اکسیژن را از سوخت جدا می‌کند. به این ترتیب با جدا شدن اکسیژن از سوخت، حریق خاموش می‌شود.

مزایای فناوری جدید اطفاء حریق صوتی

.این سیستم آکوستیک اطفاء حریق یک گزینه غیرمخرب برای آتش‌سوزی‌های کوچک ارائه می‌دهد و برای استفاده در خانه‌ها ایده‌آل است. با این حال، ایده این فناوری جدید اطفاء حریق بسیار مورد توجه قرار گرفته است از این رو، مخترعان آن در حال تلاش برای توسعه این سیستم برای اطفای آتش‌سوزی‌های بزرگ هستند. تصور کنید وقتی پهپادهای مجهز به امواج صوتی بتوانند ساختمانی در حال سوختن را خاموش کنند. در این صورت می‌توانید آتش نشانان را در ایمنی کامل نگه دارید. همچنین در این روش مجبور نیستید از مواد شیمیایی سمی که در حال حاضر در کپسول های آتش نشانی وجود دارد، استفاده کنید. یا به طور مثال، خاموش‌ کننده های صوتی در صورت توسعه برای جلوگیری از آتش سوزی جنگل‌ها می‌توانند تحول بزرگی را در این زمینه ایجاد کنند.

سیستم آتش نشانی مه پاش

سیستم‌های آبپاش اطفا حریق سنتی، که به سیستم اسپرینکلر آتش نشانی معروف هستند، از قطرات بزرگ آب برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کنند. فناوری جدید اطفاء حریق مه پاش یا مه آب، این ایده را با استفاده از تولید غباری از قطرات کوچکتر برای ایجاد مقدار بیشتری از آنها بهینه‌سازی کرده‌اند.

سیستم‌های مه آب یک راه حل همه کاره و بسیار کارآمد برای حفاظت در برابر آتش هستند. این سیستم‌ها دارای نازل‌های منحصر به فردی می‌باشند که برای کمک به محافظت در برابر طیف گسترده‌ای از خطرات آتش سوزی طراحی و آزمایش شده‌اند. غبار ریزی که سیستم تولید می کند، بسته به فضای محافظت شده، می‌تواند آتش را خاموش یا رشد آن را در مراحل اولیه محدود کند.

تولید مه آب در این سیستم اطفاء حریق باعث می‌شود که سطح بزرگتری برای تبدیل آب به بخار ایجاد شود و گرمای بیشتری از شعله‌های آتش جذب گردد. به این ترتیب، دمای کلی آتش کمتر شده و در نهایت با سرعت بسیار بیشتری نسبت به پاشش قطرات بزرگتر آب، خاموش می‌شود.

سیستم آتش نشانی مه پاش
در سیستم مه پاش به جای قطرات بزرگ آب، از غباری از قطرات کوچکتر استفاده می‌شود.

عوامل موثر در عملکرد فناوری جدید اطفاء حریق مه پاش

 • کیفیت اسپری مه پاش آب
 • فشار آب
 • توزیع اندازه قطرات
 • چگالی شار
 • دینامیک اسپری (به عنوان مثال، سرعت قطرات)
 • نوع سیستم مه آب
 • فاصله سر آبپاش و اسپری
 • اندازه و ویژگی‌های فضای حفاظت شده

فناوری جدید آتش نشانی مه پاش هم مدت زمان خاموش شدن آتش را کاهش می‌دهد. و همچنین تخریب محیطی آب را نیز به حداقل می‌رساند.

فناوری تشخیص دود از طریق تصویر ویدئویی

به جای روش‌های تشخیص دود در سیستم اعلام حریق سنتی، سیستم تشخیص دود با تصویر ویدیویی VISD (Video Image Smoke Detectors) دود و شعله‌های آتش را به ‌صورت تصویری و با استفاده از دوربین‌هایی که توسط کامپیوتر آنالیز می‌شوند، تشخیص می‌دهد.

هنگامی که رایانه دود یا شعله را تشخیص داد، سیستم هشدار فعال می‌شود. در حالی که هم‌زمان رایانه حرکت، رنگ، روشنایی و کنتراست شعله‌ها را برای ارزیابی دقیق‌تر حریق تجزیه و تحلیل می‌کند تا متناسب با آن، هشدارها و دستورات لازم صادر شود و اقدامات لازم انجام گردد.

فناوری تشخیص دود از طریق تصویر ویدئویی
این سیستم تشخیص دود را با استفاده از تصویر ویدیویی تشخیص می‌دهد.

مزایای استفاده از سیستم VISD چیست؟

 • مانیتور فضاهای با ابعاد زیاد
 • روش تشخیص بسیار سریع
 • امکان آگاهی موقعیتی دقیق‌تر را فراهم می‌کند.
 • ضبط مداوم ویدئو و امکان تجزیه و تحلیل رویدادهای ناحیه مورد نظر را فراهم می‌کند.
 • امکان تشخیص تفاوت بین انواع مختلف دود
 • می‌توانید سیستم را طوری برنامه‌ریزی کنید تا مناطق خاصی را نادیده بگیرند تا از هشدارهای مزاحم جلوگیری کنند.

اکثر سیستم‌های فناوری جدید اطفاء حریق ویدئویی موجود در بازار از چیدمان نوع پردازنده مرکزی استفاده می‌کنند. که در آن از دوربین‌های ویدئویی دیجیتال استاندارد که به صورت گروهی با هم شبکه شده‌اند استفاده می‌شود. تصاویر دیجیتالی از دوربین‌ها وارد کامپیوتر می‌شوند. و در آنجا مشخص می‌شود که آیا تصاویر نشانه‌های قابل مشاهده‌‍ای از آتش سوزی دارند یا خیر. اگر رایانه‌ها به این نتیجه برسند که نشانه بصری دود یا آتش وجود دارد، اطلاعات به سیستم اعلام حریق ارسال می‌شود.

فناوری جدید اعلام حریق سفارشی‌شده

واضح است که سیستم‌های اعلام و تخلیه صوتی چیزی فراتر از یک اعلام حریق هستند. برای هر سازمانی، هرچند کوچک یا بزرگ، زندگی کارکنان بیش از کسب و کار اهمیت دارد. کارمندان جذب محیط کاری می‌شوند که عاری از صدمات و حوادث باشد. کارکنان در چنین شرایطی شادتر هستند و بازده بیشتری دارند. به همین دلیل، این وظیفه اصلی یک کارفرما است که ایمنی کارکنان را تضمین کند. سیستم‌های تخلیه صوتی نقش مهمی در تضمین ایمنی محل کار دارند.

هر آتش سوزی با توجه به شرایط وقوع آن، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. سیستم‌های پیام صوتی و تخلیه جدید آتش نشانی با استفاده از اطلاعات به دست آمده از سیستم‌های حفاظت از آتش، این موضوع را در نظر می‌گیرند.

فناوری جدید اعلام حریق سفارشی‌شده
فناوری جدید اعلام حریق سفارشی‌شده

این بدان معنی است که به جای یک سیگنال هشدار بدون توجه به ابعاد و ویژگی‌های حریق، سیستم هشدار دستورالعمل‌های صوتی را طوری ارائه می‌دهد که برای مکان و شرایط آتش سوزی سفارشی‌شده است. تا موثرترین اقدامات ممکن برای اطفای حریق و نجات افراد انجام گردد.

در شرایط وقوع حریق، تخلیه یک ساختمان به طور کامل امکان‌پذیر نیست. در چنین شرایطی، از تخلیه منطقه‌ای ساکنین برای انجام تخلیه دستوری طبقات یا مناطق داخل ساختمان استفاده می‌شود. فناوری جدید تخلیه صوتی با ارائه راهنمایی مناسب برای هر منطقه یا محل خاص می‌توانند نقش فعالی در تکمیل موفقیت‌آمیز تخلیه ساکنین ایفا کنند.

سخن آخر

متناسب با پیشرفت‌های هر روزه فناوری در ابعاد مختلف، سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق نیز بهبود می‌یابند. هر پیشرفت فناورانه گامی جدید در جهت بهینه‌سازی سیستم‌های آتش نشانی و حفاظت و ایمنی در برابر آتش است.

شرکت گنجینه پاوان در تلاش است تا با استفاده از تخصص، علم و فناوری‌های روز، مناسب‌ترین و موثرترین راهکارها را برای ارتقاء ایمنی، امنیت و آرامش در محیط‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، ارائه و اجرا کند.

برای تضمین ایمنی و امنیت محل کار و زندگی خود، هم اکنون با مشاوران شرکت گنجینه پاوان تماس بگیرید. علاج حریق قبل از وقوع باید کرد!

منابع:

atotalsolution.com

dell.com

thekidshouldseethis.com

marioff.com

nordencommunication.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره