شما اینجا هستید:

نکات کلیدی مرتبط با اطفاء حریق و آسانسور

نکات کلیدی مرتبط با اطفاء حریق و آسانسور

فهرست مطالب

حادثه خبر نمی‌کند و آتش‌ سوزی می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. مهم نیست کجایید یا در حال انجام چه کاری هستید، و موقعیت‌های مختلف نیاز به اقدامات متفاوتی دارند. آسانسور یکی از تجهیزات ساختمانی است که باید برای قبل و هنگام آتش سوزی تدابیر لازم در مورد آن اندیشیده شده و اقدامات لازم انجام گردد. از این رو، در این مطلب از مقالات گنجینه پاوان به نکات کلیدی مربوط به اطفاء حریق و آسانسور می‌پردازیم.

آسانسور در شرایط آتش سوزی

به طور معمول، آسانسوری که به درستی نگهداری می‌شود بسیار ایمن است؛ حتی ایمن‌تر از بالا رفتن از پله‌ها. اما در هنگام آتش سوزی، این می‌تواند برعکس شود.

درباره اطفاء حریق و آسانسور باید به خاطر داشت که در برخی ساختمان‌ها، سیستم اعلام حریق باعث می‌شود آسانسورها در یک طبقه امن متوقف شوند و تا زمانی که هشدار قطع نشود، قفل بمانند. این ویژگی ایمنی نسبتاً جدید است؛ بنابراین در مورد همه آسانسورها صدق نمی‌کند.

آسیب آتش سوزی به منبع برق آسانسور می‌تواند باعث توقف ناگهانی آن در بین طبقات شود. اگر آتش به چاه آسانسور نفوذ کرده باشد، هرکسی که در آسانسور گیر افتاده در معرض خطر قرار گرفتن در معرض گرما و دود شدید خواهد بود. در این شرایط نجات افراد بسیار دشوار خواهد بود.

یک ساختمان استاندارد  در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل فقط دماهای واقعاً جهنمی بر ساختار یک ساختمان تأثیر می گذارد. بنابراین خرابی کابل‌ها و فروریختن چاه آسانسور، در حالی که ممکن است، خطر فوری نیستند.

موارد ضروری ایمنی آسانسور در مواقع اضطراری آتش سوزی

اگر محل کار شما دارای آسانسور است، طرح ایمنی آتش شرکت شما باید شامل جزئیات استفاده از آسانسور در مواقع اضطراری باشد تا مطمئن شوید که شما و تیمتان می‌دانید در مواقع اضطراری چه کاری باید انجام دهید. پس بیایید چند نکته اساسی ایمنی اضطراری اطفاء حریق و آسانسور را مرور کنیم.

عدم استفاده معمول از آسانسور در شرایط آتش سوزی
استفاده از آسانسور در هنگام حریق چالش‌هایی دارد.

عدم استفاده معمول از آسانسور در شرایط آتش سوزی

همه ما می‌دانیم که در مواقع اضطراری آتش سوزی از آسانسور استفاده نکنیم، اما آیا می دانید چرا؟ دلایل زیادی برای دور شدن از آسانسور در هنگام آتش سوزی وجود دارد، اما دلایل اصلی عبارتند از:

  • آتش سوزی می‌تواند سیستم برق را قطع کند و باعث شود بین طبقات گیر کنید.
  • چاه آسانسور مانند یک دودکش عمل می‌کند و می‌تواند به سرعت پر از دود شود و شما را در معرض خطر استنشاق دود قرار دهد.
  • اگر در زمان اضطرار آتش سوزی در آسانسور گیر افتادید، آتش نشانان به طور قابل درک باید نجات شما را نسبت به خاموش کردن آتش در اولویت قرار دهند.
  • در مواقع اضطراری آتش سوزی، آسانسورها را برای استفاده پرسنل اورژانس بگذارید تا بتوانند به سرعت و کارآمد وضعیت را برطرف کنند.
  • اگر در زمان آتش سوزی در کابین آسانسور گیر کردید، آرام باشید و دکمه اضطراری را فشار دهید یا برای کمک تماس بگیرید. هرگز سعی نکنید درها را باز کنید یا دریچه فرار را باز کنید. منتظر باشید تا پرسنل اورژانس شما را نجات دهند.

تعمیر و نگهداری مناسب آسانسورها برای ایمنی آتش نشانی

یکی از مهمترین اقداماتی که باید انجام شود، به ویژه در رابطه با ایمنی آتش سوزی و اطفاء حریق و آسانسور بازرسی و نگهداری منظم کلیه آسانسورهای ساختمان است. مسئولیت تنظیم این خدمات بر عهده مدیر یا مالک ساختمان است.

چه از تیم تعمیر و نگهداری در محل کسب و کار خود استفاده کنید یا این کار را به یک شرکت خارجی برون سپاری کنید، باید بازرسی و سرویس دوره‌ای را به موقع انجام دهید.

لزوم انجام ارزیابی ریسک آتش سوزی آسانسور

این نیز بر عهده مالک یا مدیریت ساختمان است و می تواند توسط تیم تعمیر و نگهداری در محل شرکت شما یا یک پیمانکار حرفه‌ای تعمیر و نگهداری آسانسور انجام شود.

ارزیابی ریسک به شما امکان می‌دهد هرگونه نقصی را در ارتباط با اطفاء حریق و آسانسور شناسایی و برطرف کنید. این ارزیابی‌ها همچنین باید شامل رویه‌های مناسب برای موقعیت‌های بالقوه‌ای باشد که افراد در آسانسور گیر افتاده‌اند.

لزوم انجام ارزیابی ریسک آتش سوزی آسانسور
آسانسورها باید به صورت دوره‌ای مورد ارزیابی ریسک قرار گیرند.

تجهیزات مناسب اطفاء حریق و آسانسور

هر شخصی که به عنوان مسئول ایمنی تعیین می‌شود باید به تمام تجهیزات حفاظت فردی و سایر ابزار و اطلاعات مرتبط با ایمنی و سیستم اطفاء حریق دسترسی داشته باشد.

کلیدهای دسترسی به اتاق موتور آسانسور باید به راحتی در دسترس پرسنل مجاز باشد، همچنین کلیدهایی برای باز کردن درهای آسانسور و مکانیزم آزادسازی برای آزاد کردن ترمز.

ضرورت آموزش ایمنی اطفاء حریق و آسانسور

علاوه بر افراد خاص مسئول در زمینه ایمنی، همه کارکنان باید در مورد فرآیندهایی که در صورت وقوع آتش سوزی و اطفاء حریق و آسانسور وجود دارد، کاملاً آگاه و آماده باشند. با انجام این کار، می‌توانید از گیجی و وحشت جلوگیری کنید، مشکلاتی که علت اصلی مرگ در شرایط اضطراری هستند.

دستورالعمل‌های مربوط به کارهایی که در مواقع اضطراری باید انجام شود باید در آسانسور چسبانده شود تا اطمینان حاصل شود که همه می‌دانند در صورت بروز مشکل چه کاری باید انجام دهند.

فازهای خدمات اطفاء حریق آسانسور
اطفای حریق آسانسور شامل دو فاز 1 و 2 است.

فازهای خدمات اطفاء حریق آسانسور

آسانسورها عموما مجهز به حالت‌های خدمات آتش نشانی هستند که آتش‌نشانان را قادر می سازد تا در هنگام آتش سوزی جهت اطفای حریق ساختمان به استفاده از آسانسور ادامه دهند. حالت خدمات آتش نشانی دو مرحله دارد:

فاز 1

در رابطه با اطفاء حریق و آسانسور فاز 1 به طور خودکار زمانی که حسگرهای دود یا حرارت آسانسور خاموش می‌شود، شروع می‌شود و آسانسور را به طبقه همکف (یا طبقه دیگر در صورت تشخیص دود یا آتش در طبقه همکف) می‌فرستد. درها باز می‌شوند و به مسافران اجازه می‌دهند از آن خارج شوند. آسانسور سپس پاسخگویی به تماس‌های سرویس را متوقف می‌کند تا بتواند هنگام رسیدن آتش‌نشان‌ها در دسترس باشد.

فاز 2

فاز 2 توسط آتش نشانان با رسیدن به صحنه آغاز می‌شود. این فاز از یک کلید روی تابلوی کنترل داخل آسانسور فعال می‌شود. همه آسانسورهای جدید یک کلید آسانسور جهانی را می‌پذیرند که هر آتش‌نشانی دارد.

این کلید پرسنل امدادی را قادر می‌سازد تا آسانسور را به صورت دستی کنترل کنند. تا بتوانند در صورت نیاز از طبقه‌ای به طبقه دیگر حرکت کنند و به آنها اجازه می‌دهد. تا ساختمان را به سرعت تخلیه کرده و آتش را خاموش کنند.

اطفاء حریق و آسانسور دسترسی آتش نشانی
آسانسور دسترسی آتش نشانی دارای امکانات ویژه‌ای برای زمان حریق است.

اطفاء حریق و آسانسور دسترسی آتش نشانی

آسانسور اساسا برای حمل و نقل افراد نصب می‌شود. اما مجهز به سیستم‌های کنترل حفاظتی اضافی، ارتباطات و علائم است. تا امکان استفاده از آن تحت کنترل مستقیم تیم آتش نشانی را فراهم کند. تا هنگام وقوع حریق بتوان به طبقات ساختمان دسترسی پیدا کرد.

ویژگی‌های آسانسور آتش نشانی

  • وجود رابط بین کنترل آسانسور، تشخیص حریق و سیستم هشدار
  • لزوم وجود درها و نردبان‌ها برای عملیات نجات
  • قطعات الکتریکی در شفت و روی آسانسور باید در برابر آب و آتش محافظت شوند.
  • سیستم اینترکام اضطراری و عملیات آسانسور
  • منبع تغذیه جداگانه (تامین شده توسط سازنده) برای فعال ماندن آسانسور در شرایط حریق

حرف آخر

در این مطلب به نکات کلیدی مرتبط با اطفاء حریق و آسانسور پرداختیم. رعایت این نکات با افزایش ایمنی آسانسور در شرایط حریق، صدمات و تلفات احتمالی را به حداقل کاهش خواهد داد.

ما در شرکت گنجینه پاوان با ارائه خدمات مشاوره و نصب تجهیزات اعلام و اطفای حریق برای انواع صنایع و ابنیه مسکونی و تجاری، زمینه افزایش محیط کار و زندگی آسوده و ایمن را برای هموطنان خود فراهم می‌کنیم.

 اگر مایلید از خدماتی بهره‌مند شوید که ما را به یک شرکت مستقل پیشرو در عرصه پیشگیری، حفاظت از آتش و اطفای حریق بدل کرده است، هم اکنون با ما تماس بگیرید. ما خوشحال می‌شویم که در جهت افزایش ایمنی و آسایش، در کنار شما باشیم.

منابع:

scselevatorproducts.com

coopersfire.com

stannahlifts.co.uk

cityfire.co.ukhttps://gpavan.com/%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%b7%d9%81%d8%a7-%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%82/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره