شما اینجا هستید:

تماشایی‌ ترین فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی

تماشایی‌ ترین فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی دنیا

فهرست مطالب

فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی همیشه جزو پرطرفدارترین فیلم‌هایی قرار می ‌گیرند که در ژانر اکشن ساخته می‎ شوند. علت محبوبیت سریال های تلویزیونی و فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی در این نکته نهفته است که این دسته از آثار سینمایی و تلویزیونی، عموما هر آنچه از فیلمی تماشایی انتظار دارید را برایتان به تصویر می ‎کشند. از اکشن، تعلیق و طراحی صحنه و لباس جذاب گرفته تا سکانس ‌های نفس ‌گیر از حریق و آتش ‌سوزی ساختمان‌ های چند طبقه و بلند مرتبه.

احتمالا یکی از سکانس‌ های جذاب فیلم و سریال محبوب هر سینمادوستی در سبک آتش ‌نشانی و اطفای حریق، همان صحنه ‌ی معروفی باشد که آتش ‌نشان قهرمان فیلم، یک ‎تنه دل به آتش می ‌زند و فرد گرفتاری را از دل زبانه ‎های آتش، نجات می ‌دهد.

با توجه به محبوبیت روزافزون فیلم ‌های سینمایی آتش‌ نشانی در این مطلب قصد داریم، بهترین فیلم ‌های سینمایی درباره آتش نشان ها را معرفی و مرور کنیم.

فیلم سینمایی Backdraft بازافروختگی سال 1991 میلادی

 

فیلم سینمایی Backdraft بازافروختگی سال 1991 میلادی

فیلم سینمایی Backdraft داستان خانواده‎ ای را روایت می ‎کند که نسل اندر نسل، آتش ‌نشان‌ هستند و به نظر می ‎رسد که حرفه ‎ی آتش‌ نشانی به بخشی از وجودشان تبدیل شده است. با اینکه در صحنه ‎های ابتدایی فیلم، پدر خانواده جانش را طی عملیات اطفای حریق از دست می ‎دهد، اما این حادثه‎ ی ناگوار خللی در اراده‎ ی پسر خانواده ایجاد نمی‎ کند و مانع ادامه دادن راه پدر توسط پسر نمی ‎شود.

یکی از گره ‎های داستانی فیلم Backdraft رابطه‎ ی دو برادر آتش ‌نشان داستان است که قصه را برای بیننده جذاب ‎تر و پرکشش‎ تر می ‎کند، چرا که برادر بزرگ ‎تر که چندین مدال خدمت دریافت کرده است و آتش ‌نشان سرشناسی به حساب می ‎آید، چندان تلاش ‌های برادر کوچک ‌تر را جدی نمی ‎گیرد و باور ندارد که برادرش در حرفه ‌ی آتش‌ نشانی، اقبال و آینده‎ ای داشته باشد. به همین دلیل نیز مأموریت‌ های کم‎ خطرتری را به برادر کوچک ‎تر داستان محول می ‌کند، مأموریت‌ هایی که بیش ‌تر در بخش تست و بازرسی اعلام حریق خلاصه می ‌شوند و به امداد و اطفاء حریق ختم نمی ‎شوند. نکته ‎ی جالب اینجاست که همین مأموریت‎ های تحقیقاتی است که سوء ظنی را در برادر کوچک‌ تر ایجاد می‎ کند که در ادامه، روند داستانی فیلم Backdraft را سر و شکل می ‎دهد.

فیلم سینمایی Backdraft امروزه به یکی از فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی کلاسیک دهه‎ ی 90 میلادی تبدیل شده است، فیلمی که در زمان نمایش موفق شد تا در 3 رشته ‎ی سینمایی نامزد جایزه‎ ی اسکار شود و پس از گذشت بیش از 30 سال از ساخت آن، هنوز یکی از فیلم ‎های پربیننده ‎ی ژانر اکشن و آتش ‎نشانی به حساب می ‎آید.

فیلم سینمایی آتش نشانی Ladder 49 نردبان 49 سال 2004 میلادی

فیلم سینمایی آتش نشانی Ladder 49 نردبان 49 سال 2004 میلادی

 در فیلم سینمایی نردبان 49 آتش ‌نشان جک موریسون با بازیِ بازیگر برنده ‎ی اسکار، واکین فینیکس، که همگی ما بازی او را در فیلم جوکر به خوبی به یاد داریم، پس از آنکه موفق می ‎شود جان افراد گرفتار در حریق یک انبار را نجات دهد، خود به دام می ‎افتد و فیلم پس از این اتفاق، در قالب فلش ‎بک ‎های سینمایی داستان زندگی جک موریسون را تا روز وقوع آتش ‎سوزی روایت می ‎کند.

همانطور که در فیلم Ladder 49 نقاط عطف زندگی جک و خانواده‎ ی نگرانش را تماشا می‌ کنیم، همکاران وی، به سرپرستی مایک کندی با بازی جان تراولتا تلاش می‎کنند تا با طرح‎ ریزی عملیات نجاتی قهرمانانه، جک موریسون را نجات دهند.

با اینکه فیلم Ladder 49 در سبک فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی خطرات و حوادثی که ممکن است برای آتش آتش ‌نشانان رخ دهد را به زیبایی به تصویر می ‎کشد، اما این فیلم تنها بر این جنبه از حرفه‌ ی آتش ‎نشانی متمرکز نمی ‎ماند و در کنار اضطراب ‎های شغل، صحنه ‎های جالبی از خاطرات شیرین این شغل و رفاقتی که میان همکاران آتش‎ نشان شکل می‎ گیرد را نیز برای مخاطب بازگو می ‎کند.

فیلم سینمایی آتش نشانی Only the Brave تنها شجاعان سال 2017 میلادی

فیلم سینمایی آتش نشانی Only the Brave تنها شجاعان سال 2017 میلادی

 فیلم سینمایی Only the Brave به عنوان یکی از فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی اثری احساسات ‎برانگیز درباره ‌‌ی فداکاری ‎های 19 آتش ‎نشانانی است که جان خود را در سال 2013 میلادی در ایالت آریزونای امریکا و هنگام آتش‌ سوزی Yarnel Hill از دست دادند. از دست رفتن جان این تعداد آتش ‌نشان در جریان عملیات اطفاء حریق در کشور امریکا و بعد از حادثه‎ ی 11 سپتامبر، بی ‎سابقه و تکان‎ دهنده بود.

فیلم Only the Brave داستان زندگی هر کدام از این قهرمانان آتش‌ نشان را تا زمان وقوع حادثه روایت می‎کند. برای مثال در فیلم فراز و نشیب‎ های زندگی یکی از نقش ‌های اصلی را شاهد هستیم که چطور پس از ناکامی ‎های متعدد در زندگی شخصی، به آتش ‌نشانی باتجربه تبدیل می ‎شود که همکارانش، در هر عملیات حساب ویژه‎ای روی مهارت و درایتش باز می‎ کنند.

فیلم Only the Brave یکی از تماشایی ‌ترین فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی است که در سال‌های اخیر با موضوع آتش‌ نشانی ساخته شده است و نشان می ‎دهد، چطور حرفه‎ ی آتش ‌نشانی، مسیر زندگی افراد را تغییر می ‎دهد و به زندگی آتش ‎نشانان معنا و مفهوم تازه ‎ای می ‎بخشد.

فیلم سینمایی  Trial By Fire محاکمه با آتش سال 2008 میلادی

فیلم سینمایی  Trial By Fire محاکمه با آتش سال 2008 میلادی

 فیلم سینمایی محاکمه با آتش Trial By Fire از آن دست فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی اکشن است که به ما یادآوری می‎ کند، تمام فداکاری‎ های حرفه‎ ی آتش ‎نشانی در تلاش ‌های مردان آتش ‌نشان خلاصه نمی ‌شود و زنان آتش ‌نشان نیز در این فداکاری‎ ها نقشی غیر قابل چشم‎ پوشی دارند. شخصیت اصلی این فیلم، برخلاف فیلم‎های قبلی زنی به نام ریک است که تمام تلاشش را به کار می‎ گیرد تا نشان دهد او نیز می ‎تواند پابه ‎پای مردان در مأموریت ‎های خطرناک اطفای حریق مشارکت داشته باشد.

در آغاز فیلم، فردی به اشتباه، مدعی می‏ شود، ریک مسبب قتل پدرش بوده است و از آنجا روند داستان، تلاش ‎های شخصیت اصلی برای اثبات توانمندی‌ هایش به دیگران را پی می ‎گیرد.

فیلم سینمایی The Towering Inferno آسمانخراش جهنمی سال 1974 میلادی

فیلم سینمایی  Trial By Fire محاکمه با آتش سال 2008 میلادی

 این فیلم که حالا دیگر در دسته‎ ی کلاسیک سبک فیلم های سینمایی آتش ‌نشانی دسته ‎بندی می‎ شود، تلاش ‎های آتش‎ نشانان شهر سانفرانسیسکو در اطفاء حریق یکی از برج ‎های چندین طبقه ‎ی این شهر را به تصویر می ‎کشد.

فیلم آسمانخراش جهنمی با تعریف و تمجید از برجی شروع می ‎شود که به تازگی در شهر سانفرانسیسکو احداث شده است، البته در این میان، معمار برج نگران است که دقت کافی در سیم ‎کشی برج به کار نرفته باشد و این موضوع زمینه ‎ساز بروز حادثه ‎ای شود.

در ادامه‎ ی فیلم شاهدیم که مطابق پیش‎ بینی سازنده ‎ی برج، آتش در طبقات برج زبانه‎ می‎ کشد و آتش ‎نشانان برای خاموش کردن آن دست به دامان عملیات‎ هایی می ‎شوند که مشابهشان را تنها در فیلم‎ های هالیوودی تماشا کرده ‎ایم.

صحنه ‎های آسمانخراش جهنمی با نگاه تیزبین منتقدان امروزی، قدیمی و باورنکردنی به نظر می ‎رسد، اما موقع تماشای این فیلم باید به این نکته هم توجه داشت که 50 سالی از زمان ساخت این فیلم سپری شده است.

فیلم سینمایی آتش نشانی World Trade Center مرکز تجارت جهانی سال 2006 میلادی

فیلم سینمایی آتش نشانی World Trade Center مرکز تجارت جهانی سال 2006 میلادی

 مرکز تجارت جهانی World Trade Center یکی از فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی دیدنی درباره‎ ی حوادث روز 11 سپتامبر و فداکاری‎ های آتش ‎نشانان و نیروهای امدادی در این روز خاص است. فیلم داستان تلاش‎ های 4 آتش ‎ نشان را روایت می‎کند که برای نجات جان حادثه ‎دیدگان، داخل برج ‌های دوقلوی نیویورک در روز 11 سپتامبر می  ‎شوند.

اگرچه فیلم World Trade Center با هدف پاسداشت یاد و خاطره ‎ی آتش ‎نشانانی که جانشان را در روز 11 سپتامبر از دست دادند، ساخته شده است، اما فیلمنامه ‎ی فیلم، از کلیشه‎ هایی که در بعضی صحنه‎ ها ممکن است حوصله‌ سربر باشند هم خالی نیست.

فیلم سینمایی Burn سوختن سال 2012 میلادی

فیلم سینمایی Burn سوختن سال 2012 میلادی

 تماشای این مستند دیدنی به افرادی که دوست دارند تا در آینده حرفه‎ ی آتش ‎نشانی را انتخاب کنند، به شدت توصیه می ‎شود. در این مستند یک سال از زندگی آتش ‎نشانان ایستگاه شماره‌ ی 50 شهر دیترویت امریکا را مشاهده خواهید کرد. دیو، برندن و دان، 3 شخصیت اصلی هستند که روایت مستند پیرامون آنها جلو می‎ رود، دیو که نزدیک سن بازنشستگی است به عنوان مربی، تلاش می‏  کند تا مراقب همکاران جوان ‏ترش باشد، همکارانی که یکی از آن‎ ها بر اثر حادثه معلول شده است و دیگری نیز تلاش می ‎کند تا رئیس آتش ‌نشانی شهری شود که شهرداری ‎اش ورشکسته شده است و ساکنان آن نیز امیدی برای نجاتش ندارند.

فیلم Burn به معنای رایج فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی محسوب نمی‎  شود، اما برای افرادی که با حرفه ‎ی آتش  ‎نشانی آشنا هستند و یا به این حوزه علاقه ‎مندند، حرف ‏های زیادی برای گفتن دارد.

فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی در ایران

متأسفانه در کشور ما هنوز تعداد قابل توجهی فیلم‌ های سینمایی آتش نشانی ساخته نشده است و فیلم چهارراه استانبول با بازی مهدی پاکدل، بهرام رادان و مصطفی کیایی از جمله فیلم‌ هایی است که در سال ‎های اخیر در سبک اکشن و آتش ‎نشانی ساخته شده و در جلب نظر موافق منتقدان و تماشاگران نیز موفق بوده است.

شما نیز می‎ توانید از طریق بخش نظرات خودتان را درباره ‎ی تماشایی‎ ترین فیلم ‎های سینمایی آتش نشانی با ما و سایر مخاطبان گنجینه پاوان در میان بگذارید.

منبع

firefightergarage.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره