شما اینجا هستید:

سیستم اطفای حریق گازی NOVEC 1230؛

سیستم اطفای حریق گازی NOVEC

فهرست مطالب

عامل Novec از جمله عوامل اطفای حریق گازی است که به عنوان جایگزینی برای گاز هالون و هیدرو کلرو فلورو کربن (HFC) مطرح شده است، گاز Novec جزو مجموعه خانواده گازی هالوکربن‌ها است. ‌هالوکربن‌ها دسته‌ای از ترکیبات شیمیایی‌اند که در آن‌ها یک یا چند اتم کربن با اتم‌های هالوژن (کلر، فلوئور، ید، برم و به‌طور کلی اتم‎های گروه ۱۷ جدول تناوبی) پیوند کووالانسی برقرار کرده باشند. ترکیبات اورگانوفلوئور، اورگانوکلر، اورگانوبرم و اورگانوید از جمله این دسته از ترکیبات هستند که از بین آن‌ها ترکیبات اورگانوکلر ترکیب شیمیایی متداول‎‌تر و کاربردی‌تری محسوب می‌‎شود.

Novec 1230 با عنوان فلورینیت کتون شناخته می‎‌شود و این گاز با فلورینه کردن ایتیل ایزوپروپیل کتون، تولید می‎‌شود، در صورتی که گازهای بی‎‌اثر دیگری مانند FM-200 از دسته گازهای HFC محسوب می‌‎شوند. در حال حاضر گاز Novec به صورت انحصاری توسط شرکت 3M به بازار عرضه می‌‎شود.

همانطور که در مقاله‌‎های قبلی بلاگ گنجینه پاوان اشاره شد،‌ مهم‎‌ترین انتقادی که به گاز هالون وارد بود، ناسازگاری این عامل اطفای حریق با محیطزیست و تخریب لایه اوزون توسط این گاز بود. بعد از ممنوعیت گاز هالون در دهه 80 میلادی، تلاش برای استفاده از ترکیبات شیمیایی که با محیط‌زیست سازگار باشند، شدت قابل توجهی گرفت و تولید گاز FM 200 از ترکیب شیمیایی HFC نیز در همین راستا اتفاق افتاد.

گاز Novec سازگاری سیستم‌های اطفای گازی با محیط‎زیست و لایه اوزون را وارد مرحله تازه‎‌ای کرده است، چرا که این گاز اثر گلخانه‎‌ای کم‌تری از عدد یک نسبت به گاز دی‌‎اکسید کربن دارد،‌ در صورتی که گاز FM 200 که جزو گازهای بی‌اثر مورد تأیید محسوب می‌‎شود، اثر گلخانه‌‎ای بیشتر از 3000 را نسبت به دی‎‌اکسید کربن ثبت کرده است. علاوه بر این گاز Novec یکی از بی‎‌خط‌رترین گازهای اطفای حریق برای انسان در میان سیستم‌های گازی اطفا محسوب می‌‎شود.

سیستم اطفای حریق گازی Novec سیستم اطفایی برای آینده؛

سیستم اطفای حریق گازی NOVEC
عامل Novec به صورت مایع ذخیره و به صورت گاز آزاد می‎‌شود.

نجات جان انسان‌‎ها،‌ جلوگیری از تخریب دارایی‎‌های ارزشمند و نجات یک کسب‌وکار از گزند آتش، از جمله عواملی است که در انتخاب سیستم‎‌های اطفای حریق باید به آن‎ها توجه داشت، در صورتی که سیستم اطفای حریق گازی Novec را برای مقابله با حریق انتخاب کنید،‌ از ویژگی‎‌هایی زیر برای اطفای حریق بهره‎‌مند خواهید شد:

  • Novec تنها در چند ثانیه حریق را مهار خواهد کرد و در مقایسه با سیستم‌‎های اطفای حریق آبی و حتی سیستم‎‌های اطفای حریق گازی که از گازهای بی‎‌اثر استفاده می‎‌کنند، بسیار سریع‏تر عمل می‎‌کند.
  • عامل اطفای Novec برای محافظت از تجهیزات الکترونیکی و اسناد مکتوب تاریخی یکی از بهترین گزینه‌‎های موجود محسوب می‌‎شود،‌ چرا که این گاز رطوبت و آلودگی از خود بر جای نمی‌‎گذارد و از نظر الکتریکی هم نارسانا محسوب می‌‏شود. علاوه بر این موارد،‌ در مقایسه با تمام جایگزین‎‌های دیگری که در اطفای حریق استفاده می‌‎شود، برای انسان بی‎‌خطرتر است.
  • برخلاف گازهای خانواده HFC که به دلیل تصویب دستورالعمل‎‌های F-Gas در اروپا و یا پروتکل مونترال با محدودیت‎‌هایی روبه‌‎رو هستند، تاکنون هیچ استاندارد یا دستورالعملی با هدف محدودسازی گاز Novec منتشر نشده است. عامل Novec از جمله معدود سیستم‌‎های گازی اطفای حریق است که با ضمانت‎نامه سازگاری با محیط زیست عرضه می‌‎شود.
  • عامل Novec  به صورت مایع ذخیره و به صورت گاز آزاد می‎‌شود،‌ به همین دلیل نیز نگهداری این گاز در مقایسه با گازهای بی‌‎اثر دیگر، نزدیک به 80 درصد جای کم‎تری می‎‌گیرد.
  •  Novec برای اطفای حریق آتش در هر 3 کلاس A،  B و C گزینه‎‌ی بسیار مؤثری به حساب می‎‌آید.

عامل Novec 1230 چگونه کار می‌کند؟

Novec با حذف عنصر گرما از منشور آتش، پیش از بروز حریق، آتش را خاموش می‌‎کند. گاز Novec در حالت مایع و با کمک گاز نیتروژن در سیلندرهای مخصوص اطفا فشرده می‎‌شوند. سنسورهای حساس به گرما، به محض بروز خطر، فعال شده و گاز Novec را برای اطفای حریق آزاد می‌‎کنند. Novec در کمتر از یک ثانیه آتش را خاموش می‌‎کند.

محلول Novec 1230  50 برابر سریع‎‌تر از آب، تبخیر می‌‎شود. سرعت تبخیر Novec به حدی است که اگر یک ورق کاغذ را در ظرفی پر از Novec 1230 خیس کنید، در کم‎تر از یک دقیقه کاغذ دوباره خشک خواهد شد و به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

Novec 1230 سیستم اطفای حریقی هوشمند، ایمن و قابل اعتماد؛‌

سیستم اطفای حریق گازی NOVEC
عامل Novec 1230 سیستم اطفای حریقی است که تمامی این گزینه‎‌ها را پوشش می‌‎دهد.

وقتی به انتخاب یک سیستم اطفای حریق فکر می‌‎کنیم، باید توجه داشته باشیم که جان انسان‎‌ها،‌ داریی‎‌ها و اموال آن‎ها و محیط‌زیست در معرض خطر قرار دارد. عامل Novec 1230 سیستم اطفای حریقی است که تمامی این گزینه‎‌ها را پوشش می‎‌دهد و خیال شما را از بابت انتخاب هوشمندانه آسوده می‌‎کند.

در واقع عامل Novec 1230 نسل جدید سیستم‌های اطفا حریق محسوب می‎‌شود که با برقراری تعادل میان حفاظت از جان انسان‎‌ها،‌ عملکرد مؤثر در مهار حریق و سازگاری با محیط زیست، راهکار نوینی برای مقابله با طبقه‌بندی‎‌های مختلف آتش ارائه می‌‎کند.

حفاظت از دارایی‌های اقتصادی و محیطزیست به طور همزمان؛‌

سیستم اطفای حریق گازی NOVEC 1230
Novec 1230 با جذب گرما در زنجیره آتش،‌ نهایتا در 40 ثانیه آتش را تقریبا به طور کامل مهار می‎‌کند.

عامل Novec 1230 در بین عوامل اطفای حریق موجود در بازار، بیشترین سازگاری را با محیط‎زیست دارد. چرا که این عامل هیچ تأثیری در تخریب لایه اوزون ندارد و اثر گلخانه‌‎ای آن در مقایسه با گاز دی‌‎اکسید کربن کم‌تر از یک است و تنها برای 5 روز در فضای جو باقی می‌‎ماند.

Novec 1230 تنها به چند ثانیه نیاز دارد تا در زمان بروز حریق وارد عمل شود و آتش را خاموش کند. در صورتی که سیستم اطفای حریق گازی Novec 1230 به درستی در محل نصب شده باشد، بعد از اطفای حریق تنها 10 ثانیه زمان نیاز است تا این عامل به طور کامل تبخیر شود و در محل اثری از خود بر جای نگذارد.

همانطور که بیشتر نیز اشاره شد،‌ Novec 1230 با جذب گرما در زنجیره آتش،‌ نهایتا در 40 ثانیه آتش را تقریبا به طور کامل مهار می‎‌کند. با توجه به اینکه Novec 1230  در مقایسه با گازهای بی‌‎اثر و Co2 با سرعت بیشتری آتش را خاموش و مهار می‎‌کند،‌ نه تنها استفاده از این عامل اطفای حریق آسیب را به حداقل می‌‎رساند،‌ بلکه به کسب‌وکارها حتی این فرصت را می‌‎دهد تا تقریبا بدون وقفه‌‎ای حتی بعد از مواجهه با آتش‌سوزی به کار خود ادامه دهند.

Novec 1230 برای انسان خطری ندارد؛

سیستم‌‎های اطفای حریق مختلف،‌ از نظر خطرات احتمالی برای انسان‎‌ها با یکدیگر تفاوت‌‎‏های اساسی دارند. استانداردهای بین‌‎المللی و مقررات ملی بهترین شاخص و محک برای تشخیص میزان خطر عامل‎‌های اطفای حریق برای انسان‌ها محسوب می‎‌شوند. استاندارد NOEL که مخفف No Observed Adverse Effect Level می‌باشد و به معنای تعیین حد مجاز مواجهه کاری است، میزان خطر مواجهه با هر عامل را مشخص می‌‎کند.

بر مبنای استاندارد NOEL عامل Novec 1230 کم‌‎ترین میزان خطر را برای استفاده در محل زندگی انسان دارد و علاوه بر این استاندارد،‌ Novec 1230 تأییدیه‌های EN15004 و NFPA 12 برای گاز دی‌اکسید کربن را نیز دارا می‌‎باشد،‌ تأییدیه‌هایی که بر بی‎‌خطر بودن این گاز بیشتر صحه می‌گذارند.

منبع:‌ 3mae.ae ؛

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
درخواست مشاوره